Часом навіть приблизний платник по кредитах може зіткнутися з відмовою в черговому кредиті. Однією з причин може стати помилка в кредитній історії. А помилка в свою чергу в кредитній історії може виникнути навіть через неуважність позичальника, коли при погашенні кредиту залишаються непогашеними кілька гривень, які накопичуються у вигляді боргу по кредиту.

Що розуміють під кредитною історією?

Під кредитною історією розуміють всю інформацію про кредити, позики, про їх погашення і про заборгованість. Кожен банк зберігає таку інформацію в своєму обліку і заносить її в Бюро кредитних історій. Занесення даних в Бюро Кредитних Історій (БКІ) є законною процедурою, оскільки кожен позичальник при підписанні кредитного договору дає свою згоду на обробку персональних даних. Найбільшими бюро в Україні, що зберігають кредитну історію про позичальників, є:

  • Українське кредитне бюро;
  • Перше всеукраїнське БКІ;
  • Українське БКІ (УБКІ);
  • Міжнародне БКІ.

У зв'язку з тим, що всі банки заносять дані в БКІ, інформацію про кожного позичальника може отримати будь-який банк при розгляді черговий заявки на кредит. Тому отримати кредит в банку, маючи при цьому погану кредитну історію, практично неможливо.

Чому виникають помилки в кредитній історії?

Від кожного позичальника залежить, чи схвалять йому чергову заявку на кредит. Однак деяким боржникам все ж видають кредити. Деякі кредитори схвалюють новий кредит позичальникам, які виплачують кредити з простроченням платежів. При цьому в якості гарантії повернення коштів, кредит видається під більш високий відсоток і на короткий термін. Що стосується безнадійних кредитів, сума за якими накопичується роками, то позичальники з такими кредитами, як правило, заносяться в чорний список.

Окремим випадком є випадкова помилка в кредитній історії, причиною якої може стати:

  • крадіжка документів, оформлення шахраями кредиту без наміру його виплати;
  • збій в базі даних з технічних причин. Передувати цьому може надання банком некоректних вибірок по звітностям.

Якщо позичальник зіткнувся з крадіжкою документів, то експерти рекомендують негайно звернутися із заявою в поліцію, а також сповістити БКІ, написавши заяву з відповідною інформацією. Після цього дані в БКІ повинні бути оновлені, і буде відображена позначка на випадок звернення за кредитом шахраїв.

Як перевірити кредитну історію?

Перед зверненням за кредитом краще заздалегідь перевірити свою кредитну історію. Здійснити це можна при зверненні в будь-який Бюро або ж через Приват24. Вартість послуги становить 25-50 грн, а раз на рік позичальник може дізнатися свою КІ безкоштовно. Читаємо: як дізнатися про свою кредитну історію за допомогою ПриватБанку?

УБКІ пропонує своїм користувачам послугу контролю кредитної історії: при змінах в КІ будуть відправлятися смс-повідомлення клієнта. Вартість такої послуги становить 9 грн в місяць.

Перевіряючи свою КІ важливо звертати увагу не її наступні складові:

  • кількість взятих кредитів (чи збігається з фактичною кількістю отриманих кредитів);
  • стан кредиту (відкритий або закритий). Іноді в БКІ не відображається факт погашення позики в повному обсязі;
  • наявність прострочень. Іноді через неуважність і недоплати кількох гривень такий незначний борг зависає, на нього нараховуються відсотки і з часом це призводить до нарощування значну заборгованість.

На думку експертів, перевіряти кредитну історію потрібно регулярно - не рідше одного-двох разів на рік.

Як виправити помилки в кредитній історії?

Виправити помилки в кредитній історії можливо. Якщо причиною стало надання недостовірної інформації банком, то слід звернутися в банк, який не надав дані про закрите кредиті або надав дані про кредити, які Вами не оформлялися. Банк зі свого боку повинен виправити помилки, а БКІ оновити дані в кредитній історії. Строк усунення помилок становить 15-45 днів.

Щоб причиною помилок не стала неуважність самого позичальника, важливо уважно вивчити умови кредитного договору і виконувати його в повному обсязі і у встановлені терміни. Дивіться також перекредитування з поганою кредитною історією