Часто люди дізнаються, що їх обдурили, тільки звернувшись до банку за новою позикою. При цьому клієнт може мати прострочений борг терміном у кілька років. Але для отримання кредиту потрібна безліч документів, як шахраї примудряються обхитрити фінансові установи?

Дисконтна карта

Напевно, багато хто стикався з промоутерами в торгових центрах, які пропонують оформити дисконтну карту. Іноді під таким прикриттям діють шахраї, запитуючи для оформлення картки не лише ім'я, номер телефону та адресу, а й паспортні дані, чого для оформлення дисконтної картки не потрібно. Після цього вони самі збирають документи, що бракують, а потім на жертву оформляється кредитна карта з великим лімітом, яка внаслідок обростає чималими боргами.

Втрата документів

Жоден громадянин не застрахований від втрати, зокрема паспорта. Часом його можуть справді вкрасти з метою оформлення кредиту. Іноді правопорушнику достатньо мати фотографію чи ксерокопію паспорта. За такою схемою шахраї мають допомогу зсередини, від підкуплених банківських службовців.

Обмін техніки за гроші

Ця схема найчастіше приваблює людей, оскільки гроші можуть бути потрібні терміново, а для оформлення кредиту може не бути часу. І тут у сусідньому магазині влаштовують акцію із обміном техніки на гроші в кредит. Але пропозиція далеко не прозора, якою здається. В результаті у позичальника на руках з'являється в кращому разі 30% вартості товару, а договір і графік погашення платежів залишаються на руках у шахраїв, в результаті чого клієнт може забути про кредит, прострочення зросте, після чого прийде повістка до суду про стягнення заборгованості.

Довести невинність у такій ситуації буває практично неможливо, оскільки жертва не вивчила договір і поставила у ньому свій підпис.

Підроблені документи

Часом доля жертви шахрая може осягнути навіть готового до всього банківського працівника. Процес підроблення документів не такий вже й складний: з вкраденого паспорта знімають ламінування, замість справжньої фотографії ставлять нову, після чого сторінку ламінують заново. При цьому в графу номер телефону вноситься номер з нової сім-карти, яку згодом утилізують. Якісне підроблення може ввести в оману навіть досвідченого банківського працівника.

Що робити у разі обману?

Насамперед клієнт повинен надіслати заяву до Центрального Каталогу Кредитних Історій, щоб зрозуміти, в якому УБКІ зберігаються його дані. Після цього потрібно запитати звіт про кредити у Бюро, щоб дізнатися, який банк видав кредит на ім'я жертви. Вартість такої послуги складає 25-50 гривень за звіт.

Після цього слідує звернення до банку. Лист прийматимуть до розгляду протягом 30 днів. Необхідно додати до листа якнайбільше доказів невинності: або заяву про зникнення паспорта, або довідку про відсутність у країні на момент отримання кредиту, або щось інше. Хоча банки і нечасто беруть бік потерпілого, у разі участі у шахрайстві співпраці банку, шанси жертви на щасливий результат зростають.

Але найкраще убезпечити себе від незаконного оформлення кредиту. У цьому допоможе контролювати свою кредитну історію: раз на рік в УБКІ можна надіслати безкоштовний запит. Також там можна оформити передплату послуг оповіщення про зміни для перевірки кредитної історії, таких як отримання нової позики або погашення старого.