Які права у колекторів відносно боржників за кредитами?

Головними способами повернення боргу за кредитами є звернення до суду і залучення колекторів для повернення боргу по кредиту. Судові розгляди затягуються на тривалий час і не завжди приносять користь постраждалій стороні, і тому багато кредиторів все частіше вибирають другий метод впливу на боржників.

У ситуації, коли кредитор продає борг по кредиту колекторам, боржнику важливо знати, з якими наслідками даної угоди він зіткнеться і які законні права мають колектори щодо боржника.

Чи передбачено регулювати дії колекторів на законодавчому рівні?

У 2021 році був прийнятий закон про діяльність колекторських фірм, після чого почали поширюватися думки про застосування колекторами різних способів повернення боргів по кредитам. При цьому важливо розуміти, що вступ в силу зазначеного закону не дозволяє колекторам діяти так, як їм заманеться, використовуючи будь-які методи впливу на боржників. Так, законом введено багато заборон, які обмежують діяльність колекторів. Тому в разі погроз з боку колекторів про позбавлення волі і конфіскації майна кожному неплатнику важливо знати, що взаємини між фінансовими установами та позичальниками регулюються цивільно-правовим законодавством, і при настанні боргових зобов'язань за кредитом позичальник не притягується до кримінальної відповідальності.

Які права мають колекторські компанії?

Колекторська компанія за своєю суттю є лише факторинговою компанією, яка отримала або купила право вимагати борг у позичальника. Відповідно до норм чинного законодавства, колектори не мають права самостійно конфіскувати майно у боржника, але при цьому колектори мають право:

 • проінформувати клієнта банку про наявність боргу і його суму;
 • дізнатися причину невиконання платіжних зобов'язань по кредиту і запропонувати перегляд схеми платежів по кредиту на більш прийнятних умовах для клієнта;
 • проінформувати боржника про відповідальність за невиконання платіжних зобов'язань по кредиту;
 • попередити боржника про можливі судові розгляди у зв'язку із заборгованістю по кредиту;
 • брати участь в судовому процесі і здійснювати контроль виконання прийнятого судового рішення.

Чого можна чекати від колекторів?

Важливо знати, що колектори не мають права забирати майно за борги по кредиту. Виходячи з юридичної практики та відгуків позичальників, колекторські компанії в більшості випадків не звертаються до суду через кредитні борги. Але при цьому в інтересах колекторів повернути гроші, витрачені на придбання кредитного портфеля. Тому керуючись цією метою, колектори часто застосовують жорсткі методи роботи з неплатниками, в тому числі:

 • хамлять і грублять при розмові по телефону;
 • розсилають листи і смс-повідомлення з різними загрозами;
 • залякують тим, що можуть забрати квартиру за кредитні борги;
 • намагаються принизити людину, розклеюючи оголошення поблизу місця проживання або при спілкуванні з сусідами боржника тощо.

Всі зазначені дії колекторів є протизаконними, тому при попаданні в одну із зазначених ситуацій важливо якомога швидше вирішити питання із заборгованістю по кредиту.

Як боротися з колекторами?

Людям, які опинилися в складній фінансовій ситуації і зіткнулися з жорсткими методами колекторів, буде корисно ознайомитися з методами боротьби з колекторами:

 • не контактувати, жорстко припиняючи розмову, ігнорувати листи і попросити знайомих ставиться до подібних дій колекторів аналогічно;
 • не думати про те, що можуть забрати колектори при несплаті боргу і не давати свою згоду на реструктуризацію заборгованості або на будь-які акції;
 • при спробах сторонніх потрапити в будинок або на роботу викликати поліцію і подати заяву в прокуратуру.

Що робити боржнику по кредиту?

Не виконуючи боргові зобов'язання по кредиту, кожен позичальник порушує Цивільний Кодекс України. Але при цьому існують непередбачені обставини, які позбавляють людину можливості виплатити кредит (стихійне лихо, військовий стан та ін). В одній з таких ситуацій важливо знати, що не платити кредит колекторам можливо, якщо:

 • по кредиту не оформлена застава та/або порука;
 • позичальник не має у власності майно або його частину;
 • позичальник не має автомобіль або інше ліквідне майно.

Однак не платити кредит - не є найкращим способом вирішення проблемної ситуації. Оптимальним виходом стане оперативне вирішення питання з виплатою боргу по кредиту. Вирішити це питання швидко допоможе онлайн сервіс кредитування, на якому кредити видаються в цілодобовому режимі по паспорту та ІПН. Гроші по онлайн кредиту перераховуються на банківську картку після оформлення заявки на кредит і підписання кредитного договору в онлайн режимі. Сервіс доступний цілодобово, а це означає, що проблеми з боргами по старому кредиту можна не відкладати на завтра, а вирішити їх в лічені хвилини.