Як отримати знижку на податки в Україні?

Податки складають значну частину доходів більшості українців, і заощадити на податках можна законним шляхом. Для цього існують податкові пільги, і щоб ними скористатися потрібно розібратися, хто має на них право і як вони працюють.

Які податки платять в Україні?

У разі офіційного працевлаштування практично п'яту частину місячної зарплати людина віддає державі. Цю суму складає податок на доходи фізичних осіб - ПДФО (18%), який розподіляється на державний і місцеві бюджети в співвідношенні 25% і 75% відповідно. Крім цього з серпня 2014 року і до сьогоднішнього часу сплачується 1,5% військового збору.

Крім сплати податків самим працівником, за кожного працівника роботодавець оплачує єдиний соціальний внесок в розмірі 22%. Ці кошти спрямовуються для виплати допомоги по безробіттю і тимчасової втрати працездатності.

Таким чином, при зарплаті в 10 тис.грн, фактичні витрати роботодавця становлять 12,2 тис.грн, а працівникові фактично нараховуються 8,05 тис.грн. Як результат загальна сума податків складає 4,15 тис.грн.

З огляду на вищевикладене, роботодавці часто шукають способи ухилитися від сплати податків з зарплати, і, не зменшуючи власні витрати на працівника, мотивують його більшою нагородою. Одним з найбільш поширених способів ухилення від податків є виплата частини зарплати «в конверті» і перехід на спрощену систему оподаткування. При цьому такі методи є нелегальними, і при їх використанні існує ризик мати проблеми з законом як у роботодавця, так і у самого працівника. Так, якщо буде доведено факт виплати частини зарплати «в конверті», то роботодавцю буде призначений штраф в розмірі десяти мінімальних зарплат (близько 50 тис.грн).

З іншого боку існують законні способи економії на податках - це податкова соціальна пільга і податкова знижка. Дані інструменти дозволяють економити на податках десятки тисяч гривень, не переступаючи закон.

Що таке податкова соціальна пільга?

За допомогою податкової соціальної пільги (ПСП) можна скоротити оподатковувану базу ПДФО, і заплатити податок тільки з частини зарплати. Розмір пільги залежить від прожиткового мінімуму для працездатної особи (2,102 тис.грн / місяць) і категорії 50% (1,051 тис.грн), 75% (1,5765 тис.грн) або 100% (2,102 тис.грн).

При цьому ПСП отримати може тільки людина з невеликим розміром заробітної плати. У 2020 році таке право мають громадяни з зарплатою до 2,940 тис.грн на місяць. У зв'язку з тим, що заробітна плата не може бути меншою за 5 тис.грн, скористатися ПСП можуть ті працівники, які працюють на неповну ставку.

Яка вигода від ПСП?

У разі роботи на половину ставки від мінімальної зарплати (2,5тис.грн), замість суми податку ПДФО в 450 грн з такого працівника буде вираховуватися 260,8 грн. За підрахунками щомісяця економія буде незначною (189 грн), але річна економія сягатиме суми місячної зарплати (2,270 тис.грн).

Обмеження по доходу, до якого застосовується ПСП, може бути більше для певних категорій працівників. Так, пільгу в розмірі 50% мають право отримувати ті, хто утримують двох і більше дітей віком до 18 років. Тоді 2,940 тис.грн необхідно помножити на кількість дітей, які перебувають на утриманні працівника. Наприклад, якщо оклад батька трьох дітей становить 10 тис.грн, то при оформленні ПСП замість 1,8 тис.грн податок становитиме 1,2325 тис.грн. При цьому річна економія по податках сягатиме 6,8 тис.грн.

Кому доступна податкова соціальна пільга в розмірі 75%?

ПСП в розмірі 75% мають право отримати:

 1. Одинока мати або батько, вдова (вдівець), опікун або піклувальник, який виховує дитину у віці до 18 років.
 2. Особа, яка утримує дитину з інвалідністю у віці до 18 років.
 3. Особи, які стали жертвами Чорнобильської катастрофи або були ліквідаторами наслідків (перша або друга категорії).
 4. Учні, студенти, аспіранти, ординатори, адьюнктоми (особи, зараховані до вищого військового навчального закладу для отримання ступеня доктора філософії).
 5. Особи з інвалідністю І та ІІ групи.
 6. Особи, яким присуджено довічну стипендію як громадянам, які зазнали переслідувань за правозахисну діяльність, включаючи журналістів.
 7. Учасники бойових дій на території інших країн у період після Другої світової війни.

Кому доступна податкова соціальна пільга в розмірі 100%?

ПСП в розмірі 100% мають право отримати:

 1. Герої України, Радянського Союзу, Соціалістичної праці або повні кавалери ордена Слави чи ордена Трудової слави, які нагороджені чотирма і більше медалями «За відвагу».
 2. Учасники бойових дій Другої світової війни або ті, хто в той час працював в тилу, інваліди І і ІІ груп з числа учасників бойових дій на території інших країн у період після Другої світової війни.
 3. Колишні в'язні концтаборів, гетто та інших місць примусового утримання під час Другої світової війни, визнані репресованими чи реабілітованими.
 4. Насильно вивезені з СРСР під час Другої світової війни в держави, які воювали з СРСР або були окуповані Німеччиною і її союзниками.
 5. Особи, які перебували на блокадній території колишнього Ленінграда з 8 вересня 1941 року по 27 січня 1944 року.

Для оформлення ПСП необхідно направити заяву на роботодавця (крім державних службовців) з наданням ряду документів. При цьому пільгу на податок можна отримати тільки за одним місцем роботи, а в багатодітних сім'ях право на пільгу дається тільки одному з батьків. ПСП не поширюється на військовий збір.

Що таке податкова знижка?

Податкова знижка доступна набагато більшій кількості людей через те, що вона не залежить від розміру заробітної плати. Податкова знижка дозволяє повернути частину сплаченого ПДФО. Даним правом можна скористатися після подання річної податкової декларації, в зв'язку з чим виникає необхідність звертатися до податкової служби.

Податкова знижка забезпечує повернення ПДФО в наступних випадках:

 • при сплаті за навчання в українському ВНЗ, дитячому садку, школі, ПТУ, дошкільному закладі;
 • при покупці житла в іпотеку (залежить від суми виплачених відсотків по кредиту);
 • благодійні внески неприбутковим організаціям (сума не повинна перевищувати 4% від річного доходу платника податку);
 • витрати на лікування себе або родичів першого ступеня споріднення (чоловік, дружина, діти, батьки), включаючи витрати на покупку протезів, донорських компонентів, життєво необхідних лікарських препаратів;
 • внески до державного пенсійного фонду, на пенсійний депозит в банку або за договором страхування життя;
 • сплата державних послуг з усиновлення дитини;
 • витрати на переобладнання автомобіля на споживання біопалива або скрапленого газу;
 • витрати на оренду житла (тільки для переселенців).

Крім податкових пільг і знижок платники податків, які мають дітей, можуть отримати ще й компенсацію за послуги няні. Програму «муніципальна няня» в Україні запустили в січні 2019 року. В її рамках держава компенсує частину витрат по догляду за дитиною до трьох років, якщо батьки дитини працюють. Розмір компенсації - один прожитковий мінімум для дитини до шести років (1,65 тис.грн).