Для чого потрібен електронний цифровий підпис і як його отримати?

На сьогоднішній день багато домовленостей оформлюються в електронному вигляді, і щоб вони мали юридичну силу, замість звичного підпису на папері створений електронний цифровий підпис.

Електронний цифровий підпис (ЕЦП) має силу протягом 24 місяців з моменту його отримання. Візуально ЕЦП не схожий на підпис, але юридично йому рівноцінний. ЕЦП являє собою електронний файл, в якому міститься створений для певної людини електронний ключ.

В яких випадках використовується ЕЦП?

ЕЦП використовується в наступних випадках:

 • при подачі документів в електронному вигляді. В даному випадку ЕЦП підтверджує особу заявника;
 • при подачі електронної декларації про доходи та звітності через сайт Державної фіскальної служби;
 • при реєстрації бізнесу і отриманні відомостей про земельну ділянку;
 • при отриманні довідки про відсутність судимості. Як правило, такі довідки запитуються при влаштуванні на роботу, при отриманні візи або дозволу для носіння зброї;
 • при отриманні послуг через сайт Пенсійного фонду. За допомогою ЕЦП можна без черги отримати довідку про трудовий стаж або довідку про доходи фізичної особи для оформлення субсидії;
 • при отриманні інформації про розмір заробітної плати та суми відрахувань в пенсійний фонд;
 • при подачі заяви на перерахунок соціальних виплат;
 • при подачі заяви на отримання посвідчення особи;
 • при подачі документів на реєстрацію шлюбу.

Перераховані випадки не є вичерпними для використання ЕЦП. В інтернеті безперервно створюються нові сервіси, завдяки яким спрощується процес документообігу як для бізнесу, так і для населення в Україні.

Типи ЕЦП

Існує два типи ЕЦП - звичайний і посилений. Посилений ЕЦП створюється для державних чиновників і представників великих компаній. Звичайним ЕЦП користуються при веденні документообігу в бізнесі. Електронний ключ необхідний при проведенні операцій в державних закупівлях і для інших цілей. Посилений ЕЦП видається тільки в Центрі сертифікації. Звичайний ЕЦП можна оформити через інтернет-банкінг.

Які документи потрібні для оформлення ЕЦП?

Щоб отримати ЕЦП, потрібно вибрати Центр сертифікації (АЦСК) і ознайомитися зі списком документів. При цьому кожен Центр виставляє свої вимоги для отримання ЕЦП, в тому числі:

 • заповнити реєстраційну картку для (ФОП) встановленого формату в двох примірниках. Необхідно для згоди на обробку персональних даних;
 • надати копію паспорта громадянина України;
 • надати копію ІПН, завірену підписом власника.

Як отримати ЕЦП?

Отримати ЕЦП можна через будь-який Центр реєстрації при послідовному виконанні наступних кроків:

 1. Зібрати перераховані вище документи.
 2. Пройти реєстрацію на сайті Центру сертифікації.
 3. Особисто прийти в Центр з оригіналами документів і чистим носієм цифрової інформації (диск DVD-R або флеш-карта).
 4. Після того, як фахівці Центру створять оригінальний електронний ключ, він записується на носій цифрової інформації. і надається заявику

Що стосується тривалості, то в разі надання всіх необхідних документів отримання ЕЦП не займає багато часу. Оформити заявку на ЕЦП можна в одному з Центрів сертифікації або на сайті державної служби в режимі онлайн. Клієнти ПриватБанку можуть оформити ЕЦП через додаток Приват24 в дистанційному режимі, просто і швидко.