З 14 липня в Україні почне діяти новий закон, який вводить нові правила для колекторів. Запускається Реєстр колекторських компаній та робота колекторів в Україні стане більш прозорою.

Новий "колекторський" закон № 1349-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту споживачів при врегулюванні простроченої заборгованості »прийнятий 19 березня 2021 року зобов'язує колекторів надати при першій зустрічі з боржником повну інформацію про себе і кредитної компанії та надати документи. Розглянемо детальніше, яку нову інформацію потрібно знати боржникам при зустрічі з колекторами.

З 14 липня, колекторами можуть вважатися тільки юридичні особи, які будуть включені в спеціальний «реєстр колекторських компаній Національного банку». На даний момент в Україні налічується понад 200 колекторських компаній.

З цього випливає, що якщо колекторська компанія присутня в реєстрі, то вони можуть офіційно домагатися від боржника погашення заборгованості за допомогою особистої зустрічі, телефонних дзвінків, відправлення СМС, емейлів і паперових листів за місцем проживання і роботи. Будь-які інші дії колекторів що не входять до реєстру, будуть визнані, як незаконні.

Звертаємо вашу увагу на те, що особисті зустрічі можливі лише за вашою згодою. І це згоду ви повинні дати при підписанні договору про надання кредиту.

Але тут є і зворотна сторона медалі, напевно будь-яка кредитна організація з побоюванням буде розглядати та приймати рішення по вашій заявці на кредит, якщо ви відмовитеся від особистих зустрічей з колектором. Тому хочете швидке рішення і кредит - доведеться дати згоду на зустрічі.

Що таке Реєстр колекторських компаній та як він працює?

Реєстр повноцінно запрацює з 14 жовтня і буде працювати цілодобово у вільному онлайн-доступі. Будь-який бажаючий зможе безкоштовно переглядати, копіювати і роздруковувати інформацію з Реєстру.

Что нужно сделать коллекторам?

Це означає, що вся ключова інформація про кожну колекторську компанію буде публічно доступна. Будь-який користувач зможе швидко перевірити, чи присутній колектор в Реєстрі чи ні, та як він працює на ринку відповідно до закону. А кредитор - банк або фінансова компанія (МФО), зможе перевірити і переглянути повну інформацію про колекторської компанії перед її залученням до врегулювання заборгованості.

Вимоги до колекторів в Україні:

 • дотримання етичних норм та правил поведінки в спілкуванні з боржником;
 • інформувати боржника при залученні колекторської компанії, а також поступки права вимоги новому кредитору;
 • колекторська компанія повинна бути присутньою в реєстрі колекторських компаній Нацбанку.

Фінансова компанія зобов'язана укладати договори тільки з колекторськими фірмами, які є в реєстрі, а також контролювати їх роботу.

Для інформування боржника про заборгованість, колектор зобов'язаний:

 • представитися, назвавши своє ПІБ;
 • вказати найменування колекторської компанії і кредитора;
 • проінформувати про законну підставу для спілкування з вами.

Тому при зустрічі зі співробітником колекторської компанії не забувайте вимагати у нього виконувати свої обов'язки. Всі документи, що стосуються вашої заборгованості передаються особисто, надсилаються електронною поштою або звичайною наземною поштою. Як правило, метод доставки документів може бути також прописаний в кредитному договорі. Після першої особистої зустрічі або підтвердження отримання документів поштою, колектор з'явиться через десять днів.

Колекторам забороняється

 • застосовувати в своїй роботі загрози або нескінченні дзвінки;
 • приховувати або недоговорювати свою контактну інформацію;
 • вводити в оману щодо розміру заборгованості або наслідків невиконання зобов'язань;
 • тиснути, шантажувати і погрожувати боржникові;
 • використовувати час для дзвінка з 20:00 до 9:00, а також у вихідні та святкові дні;
 • вимагати від родичів та близьких людей боржника брати на себе виконання фінансових зобов'язань перед кредитною компанією;
 • розміщувати або повідомляти інформацію третім особам про наявність заборгованості.

Недоліки закону для колекторів

Статистика показує, що повернення кредитів, отриманих в МФО, впав в два рази з початку дії "колекторського закону", хоча як таких об'єктивних причин для цього немає. Зараз в Україні ослабили карантинні заходи і курс гривні повільно зміцнюється, сезонно знизилися комунальні платежі. За словами Владислава Блідченко, генерального директора Асоціації фінансових інституцій, це відбувається у зв'язку з падінням фінансової дисципліни позичальників. «Іншими словами, серед наших позичальників існує досить великий прошарок громадян, які вважають, що якщо їм не нагадують про борг, то з його поверненням можна не поспішати», - заявив він.

Також учасники Асоціації вважають, що захищаючи боржників-позичальників від зловживання колекторських компаній, потрібно впровадити робочий механізм для захисту кредитних організацій від зловживання з боку недобросовісних позичальників.