На відміну від поліса автоцивілки, який повинен бути оформлений для експлуатації транспортного засобу в обов'язковому порядку і який забезпечує захист постраждалих на випадок ДТП, КАСКО захищає власний транспортний засіб від ряду страхових випадків. Розглянемо для чого потрібно КАСКО і яка його вартість?

На які випадки поширюється КАСКО?

Як уже згадувалося вище, оформлення КАСКО не є обов'язковим, однак наявність такого поліса значно полегшує життя власнику транспортного засобу при виникненні ряду проблем. Так, страховим випадком за КАСКО може бути:

  • крадіжка транспортного засобу, грабіж або розбій;
  • пошкодження транспортного засобу внаслідок несприятливих погодних умов, відкритого вогню;
  • пошкодження транспортного засобу через пожежу або вибух;
  • нанесення шкоди транспортному засобу в результаті дій третіх осіб, в тому числі в результаті ДТП.

Яка вартість КАСКО?

Перед тим, як зважитися на покупку поліса КАСКО, потрібно розрахувати його орієнтовну вартість. Для цього важливо врахувати наступні показники:

  1. Дані про автомобіль (марка, модель, вартість)
  2. Стан автомобіля (ступінь зносу)
  3. Особливості автомобіля (комплектація, різновиди пристроїв проти викрадення, які застосовуються)
  4. Інформація про зберігання авто (умови і місце постійного зберігання)
  5. Відомості про водія транспортного засобу (вік, водійський стаж)
  6. Місце експлуатації автомобіля

Щоб скоротити час на розрахунок можна використовувати онлайн калькулятор, який доступний на сайтах страхових компаній.

Що таке міні-КАСКО і які переваги у такого поліса?

Щоб заощадити і одночасно захистити свій автомобіль від найбільш поширених видів ризику деякі автолюбителі віддають перевагу оформлювати вибіркове КАСКО (міні-КАСКО). А в зв'язку з тим, що вартість повного КАСКО регулярно підвищується разом з курсом валют, варіант міні-КАСКО вибирають все більшу кількість власників транспортних засобів.

Умови по міні-КАСКО можуть відрізнятися в залежності від страховика. Популярними варіантами міні-КАСКО є такі пакети послуг:

  • страховий поліс, який покриває один ризик (наприклад, пошкодження авто через їзди по дорожньому покриттю низької якості);
  • страховий поліс з оплатою половини вартості поліса (друга половина вартості поліса оплачується при настанні страхового випадку);
  • страховий поліс з відсутністю деяких ризиків для водіїв з великим водійським стажем

Головною перевагою міні-КАСКО є те, що такий поліс забезпечує захист від найбільш поширених ризиків і при цьому має порівняно меншу вартість, ніж повне КАСКО. Що стосується недоліків, то в разі міні-КАСКО водій транспортного засобу отримує більшу кількість обмежень при використанні транспортного засобу.

Франшиза в КАСКО

Важливим параметром, який визначає обсяг збитку, який завдано транспортному засобу і компенсується його власником самостійно (в процентному співвідношенні від вартості транспортного засобу), є франшиза.

Франшиза в автострахуванні може бути умовною і безумовною.

При безумовній франшизі в разі настання страхового випадку клієнт може отримати право на компенсацію на суму, визначену як різниця між сумою фактично завданих збитків та величиною франшизи. Наприклад, при вартості транспортного засобу в 150 тис грн і безумовній франшизі в 5% розмір франшизи складе 150 000 х 5% = 7500грн. У такому випадку при сумі збитків в 10 000грн., сума компенсації страховою компанією складе 10 000 - 7 500 = 2500грн.

У разі умовної франшизи при настанні страхового випадку якщо розмір збитку виявляється більше розміру франшизи, то страхова компанія погашає його в повному обсязі. І навпаки, якщо сума збитку менше встановленої в договорі, то шкода відшкодовується власником авто самостійно. Таким чином, франшиза безпосередньо пов'язана з вартістю страховки - чим вище франшиза, тим дешевше обходиться клієнтові страховка.

Виходить, чим більше відсоток франшизи, тим більше витрат ляжуть на рахунок власника при ремонті авто. Тому страховики для недосвідчених водіїв рекомендують вибирати поліси з нульовою франшизою, а для досвідчених - на рівні 1%. При цьому остаточний вибір умов страхування залишається за клієнтом.

Як оформляється поліс КАСКО?

Договір зі страховою компаній може укладати як власник, так і користувач транспортного засобу на підставі довіреності. Страховка може бути оформлена до взяття автомобіля на облік в МРЕВ. Для оформлення від заявника знадобляться наступні документи:

  1. Технічний паспорт автомобіля, на який оформляється поліс.
  2. Документи, що посвідчують особу водія автомобіля (паспорт, ІПН).
  3. Посвідчення водія водія автомобіля.

При оформленні договору важливо правильно визначити вартість транспортного засобу. Якщо автомобіль, на який оформляється поліс, є новим, то вартість автомобіля повинна відповідати вартості згідно з договором купівлі-продажу. Якщо страхується старий автомобіль, то вартість автомобіля визначається його власником / користувачем самостійно, або із залученням страхового агента.

Перед підписанням договору страхування, краще ознайомитися з умовами договору, які доступні на сайті страхової компанії. Особливу увагу потрібно приділити переліку ризиків і умові виплат при настанні страхового випадку. Кожна страхова компанія може встановлювати свої умови по КАСКО, в тому числі і процентні ставки, від яких істотно змінюється розмір компенсаційних виплат.

Як заощадити на КАСКО?

Незважаючи на досить високу вартість КАСКО в Україні, багато страхових компаній пропонують своїм клієнтам можливість скоротити витрати на полісі і зробити його вартість більш доступною. Одними з найпоширеніших варіантів економії на КАСКО є:

  1. Страховка з умовою поділу платежів. Сума страховки ділитися на частини (2-4 оплати). При цьому загальна вартість поліса в результаті збільшується.
  2. Страховка з оплатою 50% вартості поліса. В такому випадку залишок суми (50%) власник авто оплачує при настанні страхового випадку.
  3. Виключення з страховки ряду опцій. Транспортний засіб страхується тільки від певних видів пригод.
  4. Страховка з відсотком франшизи. Част збитків, пов'язаних з пошкодженням автомобіля, власник авто бере на себе, і тим самим економить на вартості страховки. Найбільш оптимальний розмір франшизи, рекомендований страховиками, становить 0,5%.

Крім перерахованих методів економії не зайвим буде проводить моніторинг пропозицій страхових компаній. Часто компанії пропонують акційні пропозиції, участь в яких може істотно зменшити вартість страховки, при цьому не відмовляючись від ряду ризиків в договорі.