Подарунок або заповіт: як краще передавати майно своїм близьким?

Ті українці, які хочуть передати своє майно своїм близьким можуть його подарувати або заповісти. Щоб вибрати один із способів, потрібно розібратися в нюансах кожного з них.

Які особливості заповіту?

Особисте розпорядження фізичної особи, оформлене на випадок своєї смерті, називається заповітом. Особливістю заповіту є те, що право спадкування на майно спадкодавця може виникнути тільки після його смерті. Після оформлення заповіту спадкодавець залишається власником свого майна і може розпоряджатися ним так, як йому заманеться.

При цьому заповіт можна в будь-який момент анулювати або внести в нього зміни за бажанням його власника. Так, кожен знову оформлений заповіт скасовує попередню редакцію заповіту. Законом не встановлено обмежень у кількості заповітів, і протягом життя спадкодавець має право змінювати заповіт багаторазово.

У заповіті спадкоємцями можуть встановлюватися як один, так і кілька осіб незалежно від родинних і сімейних зв'язків з заповідачем. Якщо згідно із заповітом певна особа позбавляється спадщини, то ця особа не має право на спадщину, крім випадків, коли заповіт визнається недійсним у судовому порядку.

Також заповіт має ряд недоліків для особи, якій заповідається майно. Згідно із законодавством існує поняття обов'язкової частки спадщини, яка має належати певному переліку спадкоємців незалежно від змісту заповіту. Такими спадкоємцями є малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатні вдова (вдівець) та непрацездатні батьки.

Таким чином, якщо на момент смерті будуть законні претенденти на спадщину, що входять до вищезазначеного переліку, то особа, якій заповідач мав намір передати майно в повному обсязі, отримає лише певну його частину. І таке право на спадщину встановлюється законом і не може бути змінено в заповіті.

Які особливості дарування?

Даруванням називається угода двох сторін, згідно якої дарувальник передає або зобов'язується передати в майбутньому обдаровуваній особі безповоротно своє майно (дарунок) у власність.

Договір дарування може бути в усній або письмовій формі, а також оформлятися письмово з нотаріальним посвідченням. При даруванні нерухомості договір повинен оформлятися письмово і завірятися нотаріусом з подальшою реєстрацією.

Права на подароване майно переходять до обдаровуваної особи з моменту прийняття нею подарунка, після чого обдаровувана особа може вільно розпоряджатися таким майном.

Чим відрізняється заповіт від дарування?

При даруванні майна дарувальник не може встановлювати обов'язки, умови і обмеження щодо майна, яке передається в якості подарунка. Це пов'язано з тим, що договір дарування є безумовним.

Заповіт, навпаки, може передбачати умови, обмеження, а також позбавлення прав успадкування та ін.

При оформленні заповіту спадкодавцю надається значна свобода вибору в кількості заповітів, кількості спадкоємців, в переліку майна, яке буде заповідатись і кому. Також заповідач може змінювати заповіт, скасовувати його і складати новий.

Договір дарування не можна скасувати. Визнати його недійсним можна тільки лише при наявності вагомих підстав, і, як правило, через суд.

З огляду на вищевикладене, та рекомендації Міністерства юстиції України, не рекомендується дарувати і укладати договір дарування з людьми, в яких Ви не впевнені, щоб уникнути непередбачених обставин. Часто трапляється так, що родичі дарують житло своїм близьким, а останні просто виселяють дарувальників з власного майна, і дарувальник залишається без житлоплощі.