Как поменять поставщика газа: пошаговая инструкция

Починаючи з серпня 2020 року, кожен побутовий споживач має право самостійно вибирати для себе постачальника газу і при необхідності змінювати постачальника. Щоб поміняти постачальника газу, важливо визначитися з планом дій, щоб швидко пройти цю процедуру.

Хто повинен обов'язково переукласти договір з постачальником газу?

З серпня поточного року діють нові правила роботи на ринку для постачальників газу, але для побутових споживачів по суті нічого не змінилося. Так, кожен споживач газу може розраховуватися за газ з тим же постачальником, який і був раніше. Назву постачальника можна дізнатися по платіжці за газ. Найбільшими продавцями газу в Україні є газсбити, які створені шляхом виділення з облгазів.

При цьому існує ряд випадків, в яких необхідно обов'язкове переукладання договору:

  • при зміні власника квартири, коли договір з газопостачальною компанією був оформлений на колишнього власника житла;
  • при банкрутстві постачальника, з яким був раніше укладений договір.

Також обов'язково переукладання договору, якщо нинішній постачальник газу не закупив необхідну кількість палива для поставки.

Навіщо міняти постачальника газу?

З приходом нових умов ринку пільги для населення залишилися в минулому. Тепер газ є звичайним товаром, на який кожен постачальник встановлює свою ціну. Це дає можливість кожному споживачеві закупити газ за дешевшою ціною і на цьому заощадити.

На сьогоднішній день в Україні працюють близько 50 постачальників газу, кожен з яких пропонує свою ціну і умови поставки. Наприклад, згідно даних ресурсу «Газотека» ціна на газ за пропозиціями компаній коливається в межах 5,95-9,05 грн за 1 кубометр газу.

Тому з метою економії буде корисно порівняти ціни свого постачальника газу з пропозиціями інших постачальників, і вибираючи більш привабливу ціни зважитися на зміну постачальника.

Таким походом можуть користуватися як власники приватних будинків, так і мешканці квартир. Поміняти постачальника можна незалежно від того встановлений лічильник на газ чи ні. Адже при відсутності лічильника розрахунки за споживання газу проводяться згідно з нормами, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Як перейти на іншого постачальника?

Для успішного проходження процедури зміни постачальника потрібно виконати послідовно наступні дії:

  1. Вивчити цінові пропозиції. Щоб процес порівняння цінових пропозицій проходив простіше і швидше в мережі інтернет створені спеціальні сервіси, такі як «Газотека» і «ГазПравда», на яких зібрані пропозицію від декількох постачальників. Також вибрати найбільш підходящий варіант можна при використанні мобільного додатку «Енергетика онлайн», доступного в App Store і Google Play. При вивченні пропозицій також можна відразу визначитися з умовами закупівлі газу. Так, споживач може вибирати між помісячною і річною закупівлею, а іноді постачальники надають ще можливість сезонної закупівлі. Від таких параметрів значно змінюється ціна на газ. Вибирати постачальника можна незалежно від регіону його реєстрації. Тому той факт, що постачальник знаходиться в протилежній частині країни, не повинно Вас бентежити.
  2. Перевірка репутації постачальника. В першу чергу потрібно перевірити наявність ліцензії у постачальника. Для цього можна скористатися інформацією з сайту НКРЕКП. Окрім наявності ліцензії важливо оцінити наскільки довго компанія працює на ринку газу, як йдуть справи у компанії в фінансовому плані (фінансова звітність повинна розміщуватись на офіційному сайті постачальника), які терміни і умови оплати за газ вона пропонує, а також як компанія взаємодіє з клієнтами.
  3. Подача заявки на зміну постачальника. Найпоширеніші способи - це подача заявки на приєднання через офіційний сайт компанії або відправка заявки на електронну адресу обраного постачальника. Деякі постачальники розширюють можливості клієнтів в частині укладення договору. Наприклад укласти договір з компанією «Нафтогаз України» можна через Приват 24. Крім заяви на приєднання з документів від споживача знадобиться правовстановлюючий документ на житло, паспорт і ІПН. Також постачальник може зажадати додатково і інші документи, такі як останній рахунок на оплату газу та ін.
  4. Укладання договору. Після подачі заявки копанія зобов'язана розглянути звернення протягом 20 днів. Але на практиці питання вирішується протягом 3-5 днів. При цьому постачальник може відмовити в приєднанні при наявності заборгованості у споживача перед попереднім постачальником.
  5. Остаточний розрахунок з попереднім постачальником. Після укладення договору з новим постачальником протягом шеститижневого терміну попередній постачальник повинен виставити клієнту остаточний розрахунок. Сплатити рахунок клієнт повинен протягом 10 днів. При незгоді клієнта з сумою рахунку він може бути оскаржений в суді.

Важливо відзначити, що в разі банкрутства постачальника одночасно з відсутністю укладеного договору з новим постачальником споживач буде отримувати газ від постачальника «останньої надії (ПОН). Такий постачальник встановлюється державою по всій Україні і на сьогоднішній день їм є ТОВ «ГК «Нафтогаз України».