Президент України В.Зеленський анонсував запуск двох державних програм кредитування для можливості впорається з кризою населенню і малому бізнесу.

Перша - це програма іпотечного кредитування населення з процентною ставкою в 10%. Друга державна програма кредитування орієнтована на малий бізнес для виплати заробітних плат працівникам.

Щоб розібратися в тому, що передбачають зазначені програми кредитування, реальний їх запуск в умовах кризи і кому будуть доступні такі програми кредитування, Я. Жаліло (президент Центру антикризових досліджень) дав пояснення щодо даного питання.

Чи допоможе держава бізнесу в кризу?

Реалізація ініційованих банківських програм кредитування цілком реальна, однак такі програми будуть доступні далеко не всім.

На сьогоднішній день відсутні відомості щодо технічних і математичних розрахунків за програмами. Однак зараз важливо зрозуміти за рахунок яких ресурсів будуть реалізовуватися програми. В цілому запуск іпотеки для населення і кредитів для малого бізнесу цілком реальний.

Кредити для малого бізнесу для виплати заробітних плат анонсувалися давно. При цьому на бізнес покладається зобов'язання не скорочувати робочі місця протягом певного періоду часу. Дана вимога пов'язано зі складною ситуацією, в якій на сьогоднішній день опинилася велика частина бізнесу в країні. Тому з метою збереження рівня зайнятості держава повинна підтримати малий і середній бізнес.

Державні програми по кредитах для бізнесу є пожежним реагуванням на ситуацію, яка склалася. Головна мета програм - допомогти бізнесу піднятися в умовах кризи і повернути кредит. З іншого боку якщо бізнес втратить можливість виплачувати позикові кошти, то з боку держави повинні бути надані гарантії. Вирішення цього питання безпосередньо пов'язане з бюджетними витратами.

Чи доступна буде для населення іпотека під 10%?

В теорії надання іпотечного кредитування населенню під 10% цілком реальне. Не можна стверджувати, що зазначена ставка на іпотеку є вигаданою або взятою нізвідки. Однак реалізація іпотечних програм кредитування на таких умовах можлива за умови, якщо різниця між ринковим відсотком і заявленою іпотечної ставкою буде компенсуватися.

Раніше в Україні також планувалися доступні іпотечні кредити. Прикладом є програма доступного житла для молоді, в рамках якої передбачалася компенсація різниці відсотка по кредитам з держбюджету. Подібні програми кредитування існують і на муніципальних рівнях для різних категорій населення. Тому існує ймовірність того, що все складетья непогано.

В теорії державні банки можуть бути зорієнтовані на анонсовану політику. Але при цьому важливо розуміти, що така політика не є ринковою. Повинно бути чітко визначене коло потенційних позичальників, хто зможе отримати таку допомогу.

Чи будуть доступні кредитні програми за бюджетною програмою?

Бюджетна програма з кредитування буде мати певний розмір фінансування, від якого буде залежати, наскільки кредити стануть доступні для бізнесу і населення. Як буде відбуватися відбір представників бізнесу для отримання кредитів поки невідомо. Однак це буде залежати від процедури оформлення кредитів і вимог до позичальників.

Іпотечною програмою під 10% також зможуть скористатися не всі. Ймовірно, під анонсовану відчутно занижену ставку по кредиту буде передбачено сегментування позичальників і обмежена сума видачі кредитів. Більш реальні цифри і умови по анонсованим програмами стануть відомі вже на практиці.