Обмін «старих» доларів на нові: як це зробити і за якою ціною?

Багато українців звикли збирати гроші «під матрацом». І приходить час, коли такі люди задаються питанням як обміняти доларові купюри 20-30-ти річної давності на нові і пройти цю процедуру з мінімальними фінансовими втратами.

Чому складно обміняти старі купюри на нові?

В Україні на відміну від США, де банкноти незалежно від року випуску вільно приймаються в банках і є законним платіжним засобом, досить складно обміняти старі банкноти на нові.

За словами керівника управління грошового обігу Радабанку М.Лазаревоъ в обігу в основному зустрічаються банкноти, випуск яких датується після 1996 р. Банкноти більш ранніх років випуску в Україні зустрічаються вкрай рідко через проблеми з подальшим обміном в пунктах і банках країни.

З іншого боку за даними НБУ банкам не встановлювалися обмеження за номіналом і роком емісії банкнот іноземної валюти, які є законним платіжним засобом на території відповідної іноземної держави, з яким здійснюються валютно-обмінні операції.

З огляду на вищевикладене існують такі причини, за якими складно обміняти старі банкноти на нові:

  1. Відсутність довіри банків до старих купюр. Після 1996 року урядом США було вдосконалено ступінь захисту своєї національної валюти, в зв'язку з чим долари стали більш надійною валютою, а їх підробка стала менш ймовірною. Що стосується купюр більш пізнього року випуску, то їх легше підробити, і тому такі гроші викликають менше довіри у банків.
  2. Відсутність технічної можливості перевірити купюру на справжність. Справжність купюри перевіряється за допомогою спеціальної техніки, якою оснащуються банківські установи для прийому грошових коштів. За допомогою спеціальних приладів збільшується зображення, проявляється ультрафіолетовий та інфрачервоний захист і магнітний контроль. При цьому процес перевірки автентичності старих і нових купюр кардинально відрізняється, і багато фінансових установ не закуповують обладнання під перевірку старих банкнот, вважаючи це недоцільним. Тому при зверненні за обміном старих купюр багато банків відмовляють або відправляють гроші на експертизу.

Скільки коштуватиме обмін?

За даними прес-служби НБУ в Нацбанку не допоможуть з обміном старих банкнот в зв'язку з тим, що за нормами законодавства НБУ не здійснює ніяких валютно-обмінних операцій для фізичних осіб, в тому числі з обміну банкнот іноземних валют.

Для обміну потрібно звернутися в банк, але за дану послугу банк, швидше за все, зажадає комісію. В середньому така комісія становить 10% від суми. При цьому за інформацією, підтвердженою НБУ, можливість обміну банкнот іноземної валюти старого зразка на банкноти тієї самої іноземної валюти нового зразка, а також необхідність стягнення комісії за таку операцію, визначається банком, небанківською фінансовою установою самостійно.

Як обміняти «старі» долари?

Існує чотири найбільш оптимальних способу обміну старих доларових купюр на нові:

Оформити депозит в банку. Отримати дохід від валютного депозиту не вийде через низьку процентну ставку (у середньому ставки на доларовий депозит терміном 9-12 місяців становлять 1%). Однак оформлення депозиту дає можливість здати в банк старі доларові купюри, а по закінченню терміну депозиту вже забрати доларові купюри нового зразка. При цьому якщо в послузі обміну старих банкнот банк може відмовити, то запит на валютний депозит банк зобов'язаний задовольнити. Оформляючи депозит важливо щоб його сума в еквіваленті не перевищувала 200 тис.грн. для можливості повернення вкладу через Фонд гарантування вкладів у разі банкрутства банку.

Відкрити поточний рахунок в банку. В даному випадку банк зобов'язаний прийняти гроші для відкриття поточного рахунку. Адже для балансу на пластиковій картці не має значення які гроші на ній лежать - старі чи нові.

Витратити під час виїзду за кордон. Поїздка в подорож або діловий візит в іншу країну може стати приводом обміняти старі доларові банкноти. Гарантовано обміняти їх можна в США - в країні-емітенті. В інших країнах туристи також не скаржаться на проблему з обміном валют, однак країни третього світу є винятком. Так, в Єгипті вважають за краще нові купюри.

Обміняти на іншу валюту. Дана операція навряд чи буде вигідною, оскільки принесе втрати на різниці курсу валют. При цьому якщо банк погодиться на обмін, і вважатиме купюри старими, то буде братися комісія за операцію.