Нюанси і ризики депозитних договорів: роз'яснення НБУ

Одним з найпопулярніших інструментів інвестування в Україні залишаються банківські вклади. Але якщо відкрити депозит в банку не складає особливих труднощів, то зняти кошти з депозиту, особливо до закінчення терміну вкладу, вдається не завжди.

Згідно з даними НБУ, частка звернень громадян в НБУ за банківськими вкладами становить близько 7% від загальної кількості звернень. У зв'язку з цим НБУ були надані рекомендації населенню. Перед підписанням депозитного договору рекомендується ретельно вивчити всі його умови, оцінити можливі ризики і нюанси.

У яких випадках можливе автоматична пролонгація депозиту?

Поширеною є ситуація, коли клієнт відкриває депозитний рахунок в банківській установі з кінцевим терміном вкладу до 24 серпня, клієнт через святкові дні має можливість звернутися в банк тільки 25 серпня. І тоді він дізнається, що банк автоматично продовжив його депозит. Це пояснюється тим, що згідно з умовами договору клієнт повинен був звернутися в банк протягом 5 днів до закінчення терміну договору.

В такому випадку банком не були порушені права клієнта. Але при цьому, автоматичне продовження депозиту можливо тільки за умови згоди клієнта. Клієнт підтвердив свою згоду про це під час підписання депозитного договору і позначенням своєї згоди у відповідному полі в мобільному додатку.

Зі свого боку НБУ рекомендує банкам надавати своїм клієнтам детальні роз'яснення про умови отримання послуги, зокрема про взаємини після завершення терміну депозиту. Також НБУ рекомендує банкам заздалегідь інформувати клієнтів про швидке завершення терміну дії депозиту з наданням варіантів подальших дій.

За яких умов можливе дострокове зняття коштів?

Поширеною є ситуація, коли депозит оформлений на 12-ти місячний термін, клієнту знадобилися гроші раніше. Щоб вирішити питання клієнт звертається в банк, щоб здійснити часткове зняття грошових коштів з депозиту без відсотків. Але в тому випадку, якщо така можливість не передбачена умовами депозитного договору, то в такій послузі банк може відмовити. З чого випливає, що клієнтам важливо звертати увагу на вищевказані умови депозиту і при необхідності вибирати депозит з можливістю дострокового зняття коштів. Що стосується банків, то їм НБУ рекомендує підходити індивідуально до кожного клієнта, і по можливості йти їм назустріч.

Як уникнути можливих комісій?

Трапляються ситуації, коли клієнти мають депозити в іноземній валюті в банку. Після закінчення терміну депозиту у клієнта виникає необхідність переказу коштів з депозитного рахунку на поточний рахунок. Але при цьому клієнт дізнається, що банком тимчасово введена комісія на повернення валютних коштів.

Важливо відзначити, що в тарифах банківських установ повинна бути вказана інформація про те, що нарахування комісії не поширюється на відсотки і суму вкладу. Таким чином, при бажанні клієнта переказати кошти на поточний рахунок після завершення терміну депозиту і зняти готівку через касу банку, то комісія не повинна нараховуватися. При цьому, щоб уникнути несподіваних ситуацій варто настояти, щоб умовами договору були чітко описані умови повернення грошових коштів і нарахування можливих комісій.

Як вирішити проблемні ситуації?

Щоб не виникало проблемних ситуацій з банківським вкладом, важливо ретельно вивчити умови депозитного договору перед його підписанням, оцінити ризики, звернути увагу на нюанси.

У тому випадку, якщо з банком все таки виникло спірне питання, в якому на Вашу думку банк порушує умови договору і Ваші права, варто написати звернення до керівництва фінустанови. У разі відмови банку вирішити спірне питання і піти Вам назустріч, слід звертатися в НБУ.