Початок навчального року в умовах карантину – який він?

З 1 вересня розпочався новий навчальний рік, і з урахуванням нинішніх умов карантину він не буде таким, як раніше.

Жорсткість карантинних заходів безпосередньо залежатиме від рівня епідеміологічної ситуації в регіоні. Так, в деяких регіонах країни вчителі повинні будуть носити захисні екрани на обличчі, а на інші регіони буде поширюватися вимога дистанційного навчання. У ситуації, що склалася батькам і учням важливо розібратися, як буде проходити навчальний рік, як мінімізувати ризики зараження і коли почнеться навчання у ВНЗ країни.

До останнього часу думка вчених зводилося до того, що діти не належать до тієї категорії людей, які знаходяться під високим ризиком зараження. Згідно з даними масштабного дослідження, яке було проведено в Південній Кореї за участю 65 тис.людей, стало відомо, що діти і підлітки у віці 10-19 років розповсюджують вірус не менш ефективно, ніж дорослі. А в деяких випадках навіть більше.

Діти у віці до 10 років мають менше ймовірності бути зараженими і передавати коронавірус. Але при цьому важливо пам'ятати, що менша ймовірність - це не нульова ймовірність.

Чи буде продовжено дистанційне навчання в Україні?

В цьому році дистанційне навчання буде введено в школах і ВНЗ країни в регіонах, що відносяться до «червоного» рівня епідемічної небезпеки. У регіонах, що відносяться до інших рівнів епідемічної небезпеки - до «помаранчевого», «жовтого» і «зеленого» в школах буде діяти масковий режим.

За яких умов буде проходити навчання в школах?

В обов'язковому порядку всі школи повинні бути забезпечені дезінфікуючими та миючими засобами, а також засобами індивідуального захисту. Також в школах повинні бути організовані місця для обробки рук і збору використаних масок і рукавичок. Також по можливості в школах повинні уникати великого скупчення дітей.

Під час проведення уроку маски дозволено знімати як учням, так і вчителям. При цьому в регіонах, що відносяться до «помаранчевого» рівня епідемічної небезпеки, вчителі повинні носити захисні екрани для обличчя.

При цьому закладам освіти даються такі рекомендації:

 • вимір температури тіла безконтактним термометром і виключення допуску до занять учнів з температурою 37,2 градусів і вище. Температура учня в 37 градусів може бути абсолютною нормою для дитини шкільного віку;
 • збільшення відстані між партами в класних кімнатах;
 • по можливості і за сприятливих погодних умов проведення занять на відкритому повітрі. Також учням рекомендується на великих перервах виходити на вулицю;
 • встановлення гнучкого розкладу занять для різних категорій учнів;
 • організація руху по коридорах за допомогою розмітки. Дана міра дозволить збільшити дистанцію між учнями під час перерв;
 • регулярне провітрювання приміщень, створення чистого і свіжого повітря;
 • закріплення одного кабінету за кожним класом для мінімізації пересувань по коридору і скорочення контактів учнів;

Крім цього зміни торкнуться і батьківських зборів, які тепер повинні проводитися вчителями дистанційно.

Що робити якщо у одного з учнів виявили захворювання?

У такій ситуації повинні послідовно бути виконані наступні дії:

 1. Учитель, куратор або вихователь повинен зв'язатися з черговим адміністратором і медичним працівником і проінформувати їх.
 2. Медичний працівник повинен забрати хворого в ізолятор і повідомити відповідального по хоз.частині про необхідність дезинфікування приміщення. Решта дітей в групі або класі повинні бути ізольовані, а всі інші учні повинні припинити пересування по закладу. При необхідності медичний працівник може викликати швидку допомогу.
 3. Проводиться дезінфекція приміщення працівником технічної служби. Черговим адміністратором інформуються батьки і РУО (Районне управління освіти) про захворюваність дитини з обмеженням входу в приміщення.
 4. Учителем або вихователем проводиться інструктаж для учнів, що контактують з дитиною з ознаками захворювання. Також учні переходять на самоізоляцію до отримання результатів лабораторних досліджень.
 5. У тому випадку, якщо тестування не покаже наявність COVID-19, то всі учні повертаються до навчального процесу. Якщо ж, навпаки, коронавірус буде виявлений, то всі учні будуть переведені на дистанційне навчання терміном на 2 тижні.

Коли почнеться навчання у ВНЗ України?

Згідно з рекомендаціями Міністерства освіти, навчальний рік у ВНЗ України має початися за наступним графіком:

1-15 вересня - початок навчального року для студентів 1-го курсу

1 вересня - початок навчального року студентів від 2-го курсу;

11-15 вересня - початок навчання для студентів в магістратурі.