Які зміни чекають українців у кредитуванні за новими правилами НБУ

Починаючи з 1 липня регулятором діяльності небанківських фінансових компаній в рамках закону про «спліт» (Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функцій з державного регулювання фінансових послуг") стане Національний Банк України.

Як зараз працюють небанківські фінансові компанії?

На сьогоднішній день діяльність небанківських компаній в основному орієнтована на юридичних осіб (до 78%). НБУ, навпаки, прагне зробити послуги фінкомпаній більш доступними для населення.

Фізичним особам небанківські фінансові компанії як правило видають кредити на невелику суму і на короткий термін. Так, за підсумками минулого року середня сума за кредитами для населення склала 3,711 тис.грн. на термін до 30 днів або до декількох місяців. Умови отримання кредиту є набагато доступнішими, ніж при банківському кредитуванні (кредит видається без перевірки платоспроможності та кредитної історії), але є і зворотня сторона медалі - такі кредити дуже дорогі.

Реальна відсоткова ставка по кредитах може досягати до 700% річних. Споживачі часто скаржаться на обман, коли дізнаються про суми, які потрібно повернути. Щоб вирішити проблему кредитори пропонують оформити новий кредит на більш вигідних умовах для погашення старої позики. Як результат, сума заборгованості по кредиту продовжує зростати. Щоб повернути борги по кредитах фінансові компанії часто користуються послугами колекторів.

Що принесе реформування НБУ на ринку кредитування?

В рамках реформування ринку кредитування НБУ планує виставити вимогу небанківським фінансовим компаніям надавати споживачам правдиві та повні відомості про вартість кредитів (до банків така вимога виставляється вже з цього року). А що стосується максимального розміру виплат по кредиту, то він не повинен перевищувати подвійного розміру кредиту.

Особливу увагу в рамках реформування НБУ має намір приділити захисту прав споживачів. Так, при надходженні скарг фінансових компаній чекають позапланові перевірки та втрата ліцензії.

Для довідки, Закон про «спліт» був прийнятий 12.09.019г. депутатам Верховної Ради, а 16.10.2019г. був підписаний президентом. В рамках цього закону НБУ були анонсовані серйозні зміни з метою наближення українських фінансових ринків до «європейських», роблячи їх «прозорими» із забезпеченням захисту прав споживачів. Для реалізації положень закону НБУ були оприлюднені шість «білих книг», в яких викладені плани реформування щодо кожного сегмента небанківського ринку.