Які зміни принесе закон про фінмоніторинг?

Починаючи з 28 квітня в Україні набув чинності закон про фінансовий моніторинг. В рамках даного закону українці не зможуть поповнювати карту на суму понад 5 тис.грн. без ідентифікації особи.

Також положеннями закону про фінмоніторинг вводяться зміни в безготівкові розрахунки, перекази готівкових коштів, процедуру оплати товарів і послуг і ін. В зв'язку з цим важливим питанням для українців є умови переказу грошових коштів з карта на карту на суму понад 5 тис.грн. в рамках нового закону, а також нововведення в оплаті покупок через інтернет і порядок ідентифікації особистості при банківських переказах.

Для чого потрібен фінансовий моніторинг?

В Україні вперше закон про фінмоіторінг з'явився в 2001 р. після терактів у США. Мета введення закону - запобігти фінансування тероризму і розповсюдженню зброї.

Згодом закон працював на виявлення тих, хто не платить податки, проти тих, хто отримує кошти злочинним і незаконним шляхом.

Які нововведення передбачені законом про фінмоніторинг?

Відповідно до вимог закону, операції з поповнення та переказу готівки на суму понад 5 тис.грн. будуть можливі тільки за умови ідентифікації особистості. Тобто виключена анонімність при переказі грошей на рахунки інших осіб, при поповненні карт через термінал, при оплаті товару при отриманні (наприклад оплати посилки на пошті післяплатою) на суму, яка перевищує ліміт, встановлений законом.

При цьому законом не потрібно надавати інформацію про походження грошей, які переводяться в банку на суму вище заданого ліміту. Для переказу коштів достатньо надати паспорт для ідентифікації особи.

Також вимоги закону про фінмоніторинг не поширюються на оплату комунальних послуг, податків, оплату товарів в інтернеті. Поповнення кредитних карт без ідентифікації особистості доступне на суму до 30 тис.грн.

Як оплачувати комунальні платежі?

Закон про фінмоніторинг не торкнувся комунальних платежів. Тому для їх оплати не потрібна ідентифікація особистості.

Як здійснюється переказ готівки або на карту на суму більше 5 тис.грн?

Якщо для перекладу вибирається банк, в якому Ви є клієнтом, то ніякої додаткової ідентифікації не проводиться - банк вже володіє необхідною інформацією про клієнта для здійснення фінансових операцій з карткою.

Для переказу готівки в банку необхідно надати паспорт. Також переказ готівки можна здійснити через термінал. Якщо термінал має функцію зчитування карти, то переказ коштів можливий понад 5 тис.грн. У тому випадку, якщо термінал не обладнано такою функцією, то переказ коштів через термінал буде можливий в межах 5 тис.грн.

Як здійснюється оплата дорогого товару?

У разі оплати товару на сайті операція здійснення платежів відбувається без змін.

При оплаті товару на пошті при отриманні, в разі вартості вище 5 тис.грн, одержувач товару повинен надати документ, що ідентифікує особу для оплати товару.