Як оформлюються кредитні канікули в Україні?

При виникненні фінансових труднощів, що не дозволяють виплачувати кредит, можна оформити кредитні канікули.

Кредитні канікули дозволяють пом'якшити боргові зобов'язання і швидше подолати фінансові труднощі. За допомогою кредитних канікул позичальник може отримати своєрідну відстрочку по кредиту. Під час такої відстрочки на ньому залишаються тільки зобов'язання виплати відсотків по кредиту, а тіло кредиту може виплачуватися пізніше.

Кому доступні кредитні канікули?

Скористатися послугою «Кредитні канікули» може кожен позичальник, який не допускав прострочень по кредиту, але з певних причин не може на теперішній час виконувати платіжні зобов'язання. Для оформлення відстрочки знадобиться звернутися до банку з письмовою заявою.

Важливо відзначити, що в березні 2020 року в рамках вжиття заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню COVID-19, українським урядом прийнято закон про кредитні канікули, який дозволяє клієнтам банків і МФО тимчасово не виплачувати кредит. В рамках даного закону відстрочки діяли до 30 квітня, а пізніше період був двічі продовжений - до 30 червня і до 31 липня. При оформленні кредитних канікул позичальникам не нараховувалася пеня і штрафи за прострочення виплат по кредиту. На початку вересня НБУ закликав фінансові установи до завершення дії спрощених умов кредитування до початку грудня.

На сьогоднішній день банки України надають кредитні канікули військовослужбовцям, учасникам АТО, юридичним особам, фізичним особам - підприємцям, які оформили іпотеку, автокредит або який-небудь інший вид позики. При цьому в кожній фінустанові встановлені свої обмеження, і дізнатися про них можна при зверненні в банк безпосередньо.

Кредитні канікули для фізичних осіб можуть оформлятися на умовах відстрочення щомісячного платежу або його частини, відстрочення виплати відсотків або тіла кредиту. При цьому важливо пам'ятати, що кредит свого часу необхідно буде повернути в повному обсязі.

Як оформляються кредитні канікули?

Щоб оформити кредитні канікули позичальник повинен мати обгрунтовані причини, в які можуть входити:

  • хвороба боржника або його близького родича;
  • втрата роботи;
  • затримка виплат заробітної плати на кілька місяців;
  • банкрутство роботодавця, у якого влаштований позичальник;
  • майнова шкода позичальника пов'язана з форс-мажорними обставинами або діями третіх осіб.

Набагато простіше оформити кредитні канікули тим позичальникам, які до звернення за відстрочкою справно виконували виплати по кредиту. При цьому згідно із законом банк має право відмовити в кредитних канікулах всім, крім військовослужбовців.

Для оформлення кредитних канікул необхідно:

  1. Написати заяву в банк, де оформлений кредит. Як правило в банках надаються готові бланки заяв для такого випадку.
  2. Надати із заявою документи для оформлення відстрочки, в тому числі документи, що підтверджують необхідність її оформлення.
  3. Отримати рішення банку, на яке банк може витратити кілька днів.
  4. Підписати договір про кредитні канікули.

Під час карантину для оформлення відстрочки по кредиту також потрібно виконувати перераховані дії, оскільки автоматично кредитні канікули не оформлюються. Під час введення карантинних обмежень в Україні передбачалось поданя заяви на відстрочку дистанційно.

Що стосується терміну дії кредитних канікул, то однозначної відповіді на дане питання не існує. Це залежить від фінансового стану позичальника. На практиці найтриваліший термін кредитних канікул при іпотеці становив до 12 місяців, а при споживчому кредиті - до 6 місяців.