Як ділиться заборгованість по кредиту в разі розлучення?

Іноді життя складається так, що колись щаслива молода сім'я, яка в шлюбі оформила кредит і не встигла його виплатити, вирішує розлучитися. У такій ситуації одним з питань, яке пов'язує пару, є розділ кредитного боргу подружжя в Україні.

Погашення загальних боргів при розлученні в Україні

Формально позичальником по кредиту виступає один з подружжя, але борг по кредиту загальний. Рішення про розподіл боргу по кредиту між подружжям вирішується в судовому порядку відповідно до положень ч.3 ст. 368 Цивільного Кодексу України. Так, відповідно до ЦК України, майно і зобов'язання, які подружжя придбало в шлюбі, діляться між ними навпіл за умови, якщо гроші по кредиту були витрачені на спільні цілі. Однак на практиці все набагато складніше.

Для прикладу розглянемо такий випадок: під час укладання шлюбу молода пара отримала в спадок від бабусі чоловіка квартиру, до розпису у чоловіка є автомобіль Mazda 3 2008 року випуску, але автокредит продовжує виплачуватися. Після оформлення шлюбу був оформлений кредит на суму 100 тис.грн під 16% річних для ремонту квартири. При цьому основний дохід сім'я отримувала від роботи чоловіка, дружина перебувала в декреті. Гроші за кредитом були витрачені за цільовим призначенням шляхом заміни комунікацій та облаштування дитячої кімнати. Сума щомісячного платежу по кредиту склала 2,431 тис.грн. Після закінчення двох років подружжя розлучається. Чоловік залишається в квартирі і з автомобілем, а дружина з дитиною переїжджає до мами.

При шлюборозлучному процесі суд постановляє про розподіл боргу по кредиту між подружжям. На момент шлюборозлучного процесу сума боргу по кредиту становить 69,169 тис.грн. При цьому:

  • дружина відмовляється виплачувати борг по причині того, що ремонт, на який брався кредит, робився в квартирі чоловіка, де вона на даний момент не проживає;
  • чоловік відмовляється від виплати аліментів на дитину до виплати боргу по кредиту. Крім розділу боргу по кредиту між подружжям, за чоловіком залишилося зобов'язання по виплаті автокредиту. У зв'язку з цим грошей не вистачає на закриття всіх зобов'язань.

Чи повинна дружина виплачувати особисті борги чоловіка при розлученні?

За умови доведення, що кредит був витрачений на особисті потреби або отриманий одним з подружжя без відома другого, то нести відповідальність за виплату такого кредиту змушений той, хто взяв кредит. Порядок розділу боргу по кредиту подружжя при розлученні буде іншим, якщо майнові права, забезпечені позиковими коштами:

  • придбані до укладення шлюбу;
  • отримані у спадок;
  • пов'язані з приватизацією нерухомості, земельної ділянки.

У зазначених випадках питання про зобов'язання дружини виплачувати борг за кредитом чоловіка після розлучення знімається. У зазначеному вище прикладі дружина має законне право не надавати допомогу колишньому чоловікові у виплаті автокредиту після розлучення.

Як ділитися споживчий кредит при розлученні?

Щоб розділити борги по кредиту між подружжям після розлучення, потрібно з'ясувати, кому у власність залишається нажите майно - пральна машина, холодильник, ноутбук або фен. Причому доводити приналежність спірної власності доведеться тій стороні, яка не хоче здійснювати виплати.

Якщо на розгляд суду вагомі докази - чеки, виписки з банківського рахунку, показання свідків - надані не будуть, борги за споживчими кредитами при розлученні розподілять на загальних підставах.