Для кого доступна відстрочка по кредитах?

В умовах карантинних обмежень багато людей, втративши роботу, не встигли закрити кредити. У такій ситуації актуальним стає питання, хто може отримати кредитні канікули на час карантину і що може стати підставою для оформлення відстрочки по кредиту.

Що таке кредитні канікули?

Для початку важливо розуміти, що таке кредитні канікули. Так, під кредитними канікулами розуміють пільговий період для позичальника, протягом якого до позичальника не застосовуються штрафні санкції за порушення термінів виплати кредиту. Простіше кажучи, виходячи з роз'яснень експертів Юридичного порталу безоплатної правової допомоги, кредитні канікули є своєрідною паузою в оплатах за кредитом.

Які варіанти кредитних канікул доступні в Україні?

На сьогоднішній день в українських фінансових і кредитних установах доступні наступні варіанти кредитних канікул:

 • з частковою відстрочкою щомісячного платежу: переглядається графік платежів і знижується сума обов'язкових виплат до розміру відсотків. При даному варіанті на час кредитних канікул призупиняється виплата тіла кредиту.
 • з повною відстрочкою кредитних платежів: на час кредитних канікул боржник звільняється від виплат по кредиту. При цьому варіанті кредитних канікул призупиняється виплата і відсотків по кредиту, і тіла кредиту. Даний варіант оформляється тільки при серйозних підставах, підтверджених документально.
 • з індивідуальною відстрочкою виплат по кредиту: для позичальника розробляється індивідуальний графік платежів з урахуванням його побажань і матеріальних можливостей.

Кожен кредитор, включаючи банки, кредитуючі компанії і МФО встановлюють свої правила оформлення кредитних канікул. З їх умовами бажано ознайомитися до підписання кредитного договору.

Важливо відзначити, що оформлення пільгового періоду по кредиту є кредитною поступкою, а не обов'язком кредитора.

Єдина категорія позичальників, яким покладено пільгові умови з кредитування відповідно до вимог чинного законодавства, - це військовослужбовці. Так, відповідно до вимог п. 15 ст. 14 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовим з початку і до закінчення особливого періоду, а резервістам і військовозобов'язаним з моменту призову по мобілізації і до закінчення особливого періоду штрафні санкції, пеня за невиконання зобов'язань перед підприємствами, установами і організаціями всіх форм власності, в тому числі банками і фізичними особами, а також відсотки за користування кредитом не нараховуються. Іншим же категоріям громадян кредитори мають право відмовити в оформленні кредитних канікул.

Які підстави оформлення відстрочки по кредиту?

Підставою для оформлення відстрочки по кредиту може бути:

 • тривала хвороба позичальника або його рідних;
 • смерть близького родича або годувальника сім'ї;
 • звільнення з роботи не з вини боржника за кредитом;
 • втрата майна або отримання збитку через стихійне лихо;
 • народження дитини (стає підставою для оформлення відстрочки по кредиту вкрай рідко, для матерів-одиначок в декреті).

Під час карантину, пов'язаного з пандемією коронавируса COVID-19, в Україні кредитні канікули мають право отримати всі позичальники. Так пільговий період може бути оформлений на наступні види кредитів:

 • споживчі кредити для населення;
 • іпотека і оплата комунальних послуг;
 • безвідсоткові договори позики грошових коштів;
 • овердрафти (договори з терміном до 1 місяця);
 • кредити з сумою до однієї мінімальної заробітної плати;
 • кредитні зобов'язання за мировою угодою;
 • заставні кредити з ломбардом (за умови відсутності у позичальника інших зобов'язань за кредитом крім вартості застави).

Важливо відзначити, що після закінчення кредитних канікул перед позичальником залишається виконання кредитних зобов'язань в повному обсязі.