Що робити при загрозах колекторів в Україні: роз'яснення НБУ

Національний Банк України дав роз'яснення для громадян, які зіткнулися з загрозами колекторів та наголосив, що загрози колекторів є протизаконними.

НБУ дав роз'яснення для громадян, які зіткнулися з погрозами колекторів. На сьогоднішній день Нацбанк бере участь в розробці проекту закону, що регулює роботу колекторів, а також передбачає санкції за порушення вимог законодавства.

Як повідомляє НБУ, клієнти кредитуючих компаній стикаються з двома головними проблемами:

  • колектори по телефону погрожують боржникам;
  • колектори зв'язуються з родичами боржника, які не мають відношення до кредиту.

Для початку важливо розібратися в причинах виникнення вищеперелічених проблем та коли МФО залучають колекторів для повернення боргів за кредитом. Так, при оформленні кредиту клієнт на вимогу фінансової компанії вказує телефони родичів, друзів або колег. При цьому з такими людьми фінансова компанія не оформляє поруку по кредиту. Але з іншого боку фінансова компанія передбачає, що якщо утворюється прострочення по кредиту, то повернути її розраховує за допомогою колекторів. У такій ситуації НБУ роз'яснює, що якщо позичальник особисто не давав своєї згоди на використання номерів телефонів, то фінансовою компанією і колекторами порушується законодавство.

Що робити при дзвінках колекторів по чужому кредиту?

У тому випадку, якщо ви не оформляли кредит і не виступали в якості поручителя, але при цьому Вас дошкуляють колектори дзвінками, то можливо мова йде про порушення Закону України «Про захист персональних даних». Як говориться в повідомленні НБУ, персональний номер телефону і домашня адреса є конфіденційними даними про людину. Тому фінансова компанія і колектори не мають права на їх обробку без згоди власника.

При цьому якщо колектор загрожує, то він також порушує законодавство. У роз'ясненнях НБУ йдеться про те, що загрози з боку колекторів, цілодобові дзвінки боржнику і його родичам, використання нецензурної лексики в повідомленнях, а також направлення на адресу боржника образливих фотоколажів порушують ряд статей Конституції України. Колекторам заборонили залякувати боржників, при цьому якщо колектор сипле загрози про примусове стягнення боргу, то він вводить в оману боржника. Це пояснюється тим, що подібними повноваженнями наділені лише органи Державної виконавчої служби і приватні виконавці.

Як захистити себе від колекторів?

Щоб захиститися від колекторів, позичальникові необхідно здійснити ряд наступних дій:

  1. дізнатися назву колекторської фірми. Зв'язатися з колекторською фірмою, постаратися пояснити ситуацію і попросити припинити дзвінки, якщо ви не маєте відношення до боргу по кредиту;
  2. написати скаргу до керівництва колекторської фірми;
  3. звернутися за допомогою в контактний центр НБУ (тел.0800505240);
  4. звернутися до Уповноваженого Ради і до суду.

Важливо відзначити, що раніше НБУ повідомлялося про планування принципового оновлення підходів до регулювання роботи колекторських компаній в Україні. Так, одним з ключових змін стане поява Реєстр колекторських компаній (реєстр запущен з 14 липня 2021 року), який буде містити систематизований перелік установ, які можуть здійснювати колекторську діяльність. Виключення колекторської компанії з Реєстру буде означати заборону банкам і фінансовим компаніям укладати договори з виключеною установою, а також призведе до визнання небездоганною ділову репутацію власників колекторської компанії і керівників терміном на один рік і заборони колекторської діяльності терміном на один рік.