Як не стати ошуканими на фейковий платіжних сайтах: рекомендації НБУ

Існує ряд схем і методів, які використовують шахраї для отримання доступу до грошових рахунків українців. НБУ зі свого боку дав роз'яснення, як уберегти себе від шахраїв.

Як потрапляють українці на фейкові платіжні сайти?

Однією з головних пасток для українців стають такі рекламні пропозиції, як «платежі без комісії». Побачивши таку рекламу жертва переходить за посиланням на фейковий сайт, який зовні нічим не відрізняється від звичайного платіжного сайту. Після цього жертвою вводяться реквізити і підтверджується операція за допомогою SMS-коду. Таким чином, жертва своїми руками переводить гроші шахраям.

У 65% від загальної кількості всіх інцидентів шахраї використовували інтернет і психологічний вплив на жертву. Застосовані психологічні прийоми дозволяють аферистам дізнатися конфіденційні дані клієнтів банків або заманити рейковими пропозиціями.

Як діють шахраї?

В процесі проведення операції шахрай змінює реквізити отримання грошових коштів на свої реквізити. Також трапляється зміна суми переказу (руками шахраїв сума змінюється в сторону збільшення).

Як не стати жертвою шахраїв?

Щоб не попастися на гачок шахраїв НБУ рекомендує дотримуватися наступних правил безпеки:

  1. Перевірити сайт через сайт кіберполіції в розділі «Стоп Фрауд» шляхом введення посилання на сайт в пошуковому рядку.
  2. Для здійснення платіжних операцій використовувати тільки захищені сайти що містять https:// в адресі сайту і з наявністю значка «замочок» у відомостях про сторінку.
  3. При необхідності здійснення грошових переказів використовувати інтернет-банкінг того банку, в якому Ви обслуговуєтеся.
  4. У разі потрапляння в руки шахраїв потрібно невідкладно звернутися до кіберполіції за телефоном 800 505 170 або звернутися в онлайн режимі через сайт кіберполіції (https://cyberpolice.gov.ua/).

Крім цього найбільш ефективною зброєю проти шахраїв може бути тільки фінансова грамотність. Тому коли у вашій кишені або на рахунку є гроші - завжди знайдуться охочі за легкою наживою, і вкрай важливо уважно стежити за припливом і відтоком грошей на рахунку в банку, не можна нікому повідомляти свої особисті дані або дані своєї банківської картки. Не варто вірити яскравій рекламі і обіцянкам багаторазово примножити ваш капітал. Фінансові піраміди існують з незапам'ятних часів, змінюється лише їх форма.

Щодня шахраї вигадують все більш витончені способи відбирання грошей у населення. Тому важливо стежити за новинами, щоб не потрапити в чергову пастку.