Що робити при загрозах колекторів в Україні: роз'яснення НБУ

Національний Банк України підкреслив, що загрози колекторів є протизаконними.

НБУ дав роз'яснення для громадян, які зіткнулися з погрозами колекторів. На сьогоднішній день Нацбанк бере участь в розробці проекту закону, що регулює роботу колекторів, а також передбачає санкції за порушення вимог законодавства.

Як повідомляє НБУ, клієнти кредитуючих компаній стикаються з двома головними проблемами:

  • колектори по телефону погрожують боржникам;
  • колектори зв'язуються з родичами боржника, які не мають відношення до кредиту.

Для початку важливо розібратися в причинах виникнення вищеперелічених проблем. Так, при оформленні кредиту клієнт на вимогу фінансової компанії вказує телефони родичів, друзів або колег. При цьому з такими людьми фінансова компанія не оформляє поруку по кредиту. Але з іншого боку фінансова компанія передбачає, що якщо утворюється прострочення по кредиту, то повернути її розраховує за допомогою колекторів. У такій ситуації НБУ роз'яснює, що якщо позичальник особисто не давав своєї згоди на використання номерів телефонів, то фінансовою компанією і колекторами порушується законодавство.

Що робити при дзвінках колекторів по чужому кредиту?

У тому випадку, якщо ви не оформляли кредит і не виступали в якості поручителя, але при цьому Вас дошкуляють колектори дзвінками, то можливо мова йде про порушення Закону України «Про захист персональних даних». Як говориться в повідомленні НБУ, персональний номер телефону і домашня адреса є конфіденційними даними про людину. Тому фінансова компанія і колектори не мають права на їх обробку без згоди власника.

При цьому якщо колектор загрожує, то він також порушує законодавство. У роз'ясненнях НБУ йдеться про те, що загрози з боку колекторів, цілодобові дзвінки боржнику і його родичам, використання нецензурної лексики в повідомленнях, а також направлення на адресу боржника образливих фотоколажів порушують ряд статей Конституції України. При цьому якщо колектор сипле загрози про примусове стягнення боргу, то він вводить в оману боржника. Це пояснюється тим, що подібними повноваженнями наділені лише органи Державної виконавчої служби і приватні виконавці.

Як захистити себе від колекторів?

Щоб захиститися від колекторів, позичальникові необхідно здійснити ряд наступних дій:

  1. дізнатися назву колекторської фірми. Зв'язатися з колекторською фірмою, постаратися пояснити ситуацію і попросити припинити дзвінки, якщо ви не маєте відношення до боргу по кредиту;
  2. написати скаргу до керівництва колекторської фірми;
  3. звернутися за допомогою в контактний центр НБУ (тел.0800505240);
  4. звернутися до Уповноваженого Ради і до суду.

Важливо відзначити, що раніше НБУ повідомлялося про планування принципового оновлення підходів до регулювання роботи колекторських компаній в Україні. Так, одним з ключових змін стане поява Реєстру колекторських компаній, який буде містити систематизований перелік установ, які можуть здійснювати колекторську діяльність. Виключення колекторської компанії з Реєстру буде означати заборону банкам і фінансовим компаніям укладати договори з виключеною установою, а також призведе до визнання небездоганною ділову репутацію власників колекторської компанії і керівників терміном на один рік і заборони колекторської діяльності терміном на один рік.