Чи можна не виконувати кредитний договір, оформлений онлайн: роз'яснення НБУ

З 1 липня Нацбанк України став регулятором небанківських фінустанов. З цього моменту від багатьох позичальників до НБУ надходить запит про анулювання кредитів, оформлених онлайн.

На думку багатьох позичальників, які звертаються до Нацбанку з подібними запитами, якщо кредитний договір оформлений в режимі онлайн, то фінансовою компанією не було дотримано вимог щодо його оформлення. Тому важливо розібратися, чи є підстави так вважати.

Кредит онлайн рівноцінний звичайному кредиту

Якщо кредитний договір оформлявся в режимі онлайн з використанням одноразового пароля, то такий договір рівноцінний звичайній паперовій формі кредитного договору. За нормами законодавства (Закон України «Про електронні довірчі послуги») однотипний пароль юридично рівноцінний власноручному підпису і кваліфікованому електронного підпису. Тому кожен позичальник не повинен нехтувати своїми зобов'язаннями за кредитним договором, в тому числі і при оформленні кредитного договору в режимі онлайн.

Деякі клієнти фінансових компаній дивуються, коли при простроченні онлайн кредиту їх починають турбувати колектори. Така ситуація відбувається через те, що під час підписання кредитного договору в режимі онлайн позичальник зазначив свою згоду на обробку персональних даних, в тому числі на і передачу в бюро кредитних історій. Така згода позичальника дає кредитору право передати інформацію за кредитним боргом колекторам. Як наслідок, колектори дзвонять по телефонах, вказаних в анкеті при оформленні кредиту, відправляють листи на адресу позичальника. Крім цього інформація про позичальника і його борги вноситься до бюро кредитних історій, що може в майбутньому негативно відобразитися на його репутації при зверненні за черговим кредитом.

Правило № 1 - уважне вивчення умов договору перед підписанням

Головним правилом для всіх, хто планує брати кредит, має бути уважне прочитання умов договору. Особливо це правило стосується оформлення кредитів в онлайн режимі. Адже під час підписання кредитного договору, в тому числі за допомогою одноразового пароля, позичальник дає свою згоду на виконання всіх зобов'язань за договором. Тому вкрай важливо уважно вивчити текст договору, роздрукувати його і зберегти екземпляр. У договорі повинні бути прописані всі умови по кредиту, включаючи процентну ставку, додаткові платежі і комісії, штрафи за прострочення.

Не потрібно нехтувати інформацією про обробку персональних даних. Адже даючи свою згоду на їх обробку, позичальник дозволяє передавати інформацію про себе третім особам, в тому числі органам державної влади або колекторам.

Також важливо звернути увагу, що якщо сума кредиту більше мінімальної заробітної плати (на сьогоднішній день складає 4,723 тис.грн), а термін кредиту більше місяця, то кредитуюча компанія зобов'язана видати позичальникові крім кредитного договору паспорт споживчого кредиту. На вимогу Закону України «Про споживче кредитування» в паспорті споживчого кредиту повинна міститися інформація про реальну процентну ставку по кредиту і про додаткові платежі.

Що робити, якщо фінансова компанія порушила права позичальника?

Якщо кредитуюча компанія не виконує умови кредитного договору, то НБУ радить в першу чергу письмово звернутися на ім'я керівника фінансової компанії зі скаргою. У тому випадку, якщо відповідь на скаргу не буде отримана, то потрібно звертатися до НБУ.