Відповідно до вимог законодавства вже кожен українець зобов'язаний виплачувати податок на депозит. Така вимога діє вже п'ятий рік.
Розмір податку становить 19,5% від отриманого прибутку, в тому числі 18% - це податок на доходи фізичних осіб (ПДФО), 1,5% - військовий збір. Податок від доходу збирається банками автоматично щомісяця.
Як розрахувати розмір податку від депозиту?
Розрахувати розмір податку на депозит можна самостійно або при використанні спеціального калькулятора, які є на сайтах банків.
Самостійно розрахувати податок на депозит можна за наступним алгоритмом:
- сума вкладу: 30 000 грн;
- ставка по депозиту: 15% річних;
- термін депозиту: 12 місяців;
- можливість поповнення: немає;
- ПДФО - 18%;
- військовий збір - 1,5%.
За умовами депозитного договору, в кінці терміну вкладу клієнт отримує дохід від депозиту в сумі 4,5 тис.грн. З цієї суми повинен утримуватися податок в 19,5%, сума якого складе 877,5 грн (810 грн - ПДФО, 67,5 грн - військовий збір). Податки знімаються тільки з прибутку, а на рахунок вкладника нараховується чистий процентний дохід. При цьому початкова сума вкладу та суми щомісячних поповнень (при такій можливостіза умовами депозиту) не оподатковуються.
Таким чином, розмір податку на депозит в 2020 році в порівнянні з минулими роками залишився без змін, а військовий збір буде діяти протягом терміну дії в Україні реформи ВС.
Чи потрібна заповнення звітності в податковій по депозиту?
Фінустанови не передають інформацію про вклади в Державну фіскальну службу. Обробка всіх податкових операцій відбувається автоматично спеціальною системою. У разі дострокового розірвання депозитного договору виконується перерахунок податку, і відбувається повернення стягнутих на користь держави коштів на рахунок клієнта. Так відбувається в разі, якщо банк заздалегідь знімає відсотки з доходів за весь термін вкладу.
У зв'язку з тим, що банківські установи не передають в Податкову службу інформацію про своїх клієнтів, податкові резиденти не зобов'язані включати суми податкового прибутку в щорічну декларацію. Банки самостійно надають відомості про загальну суму податків по всіх депозитах. Процес нарахування та списання податків по депозитах є конфіденційним і виконується з дотриманням норм законодавства.
Відсотки по депозиту нараховуються на рахунок вкладника щодня, а податок від депозиту до держбюджету стягується один раз на місяць.
Які види доходу оподатковуються в Україні?
В Україні оподатковуються такі статті доходів:
- депозити;
- депсертифікати;
- вклади в кредитні спілки;
- вкладення в пайові фонди;
- доходи від передачі компаніям цінних паперів і активів;
- іпотечні сертифікати;
- ОВДП;
- роялті.
Відсоток податку для всіх зазначених доходів встановлено однаковим і становить 19,5%. Податки знімаються від суми щомісяця. Повідомляти про доходи до податкової не потрібно.