Результатом врегулювання договірних відносин між позичальником і кредитором є укладення кредитного договору. Крім таких важливих умов, як сума кредиту і термін кредитування, важливою умовою договору є термін позовної давності, який в Україні має свої нюанси.
Поняття про термін позовної давності
Під терміном позовної давності по кредиту розуміють термін, протягом якого обидві сторони кредитного договору (позичальник і кредитор) мають право заявити про свої права і відстоювати їх захист в судовому порядку. Тобто у кредитора протягом терміну позовної давності є можливість вимагати від позичальника виконання зобов'язань по кредиту, а після закінчення цього терміну у позичальника з'являється можливість не виплачувати борг за кредитом. Термін позовної давності мають всі види кредитів, включаючи банківські кредити, іпотеку, комерційні кредити, споживчі кредити тощо.
Термін позовної давності в Україні регламентований законодавством і становить три роки з дати завершення договору. Тобто якщо кредитний договір діє до 01.06.2019г., то позовна давність за цим договором буде діяти до 02.06.2022г. У судовій практиці були випадки, коли настання терміну позовної давності відповідало початку прострочення по кредиту. І той позичальник, який думає що після закінчення терміну позовної давності кредитор про нього забуде, може глибоко помилятися. Незважаючи на мінімальні шанси успіху кредитор може звертатися до суду, продовжувати дзвонити і писати боржникові по кредиту, передати борг по кредиту колекторам, і такі розгляди можуть тривати роками. При цьому якщо кредитор звернутися до суду і виникне спірна ситуація може бути винесено рішення про укладення угоди щодо продовження цього терміну. А в тому випадку, якщо кредитор в суді доведе, що позичальник свідомо мав намір не повертати борг, то боржника можуть викрити в шахрайських діях.
Щоб правильно визначити відлік початку терміну позовної давності потрібно уважно ознайомитися з кредитним договором. У договорі термін позовної давності повинен бути обговорений в окремому пункті, також відображаються умови його пролонгації і призупинення. Так, умови пролонгації можуть бути передбачені за довгостроковими кредитами (наприклад, іпотека).
Важливо відзначити, що передача прав вимоги за кредитом третім особам не впливає на термін позовної давності за кредитною заборгованістю. А в разі оформлення реструктуризації заборгованості відлік позовної давності починається з дати подання заяви про реструктуризацію і діє протягом трьох років.
В яких випадках змінюється термін позовної давності по кредиту?
Позовна давність за кредитом може бути припинена за таких обставин:
- Позичальник має статус військовослужбовця у військовій частині, переведеної на військовий стан.
- Мають місце форс-мажорні обставини, що перешкоджають подачі позову (стихійне лихо, страйк та ін.).
- Кредитором оголошується мораторій на термін давності через непереборні обставини.
Після закінчення вищеперелічених обставин термін позовної давності відновлює свою дію. Детально умови припинення позовної давності регламентовані Цивільним Кодексом України, зокрема ст.263.
У частині штрафних санкцій та інших стягнень, передбачених кредитним договором, термін позовної давності прирівнюється до терміну основного договору.