Як відстрочити платежі по кредитах в умовах карантину?

В умовах самоізоляції на період карантину багато людей позбавлені можливості виплачувати кредит. Щоб правильно спланувати виплати кредиту з дотриманням вимог законодавства, НБУ дав роз'яснення з даного питання.

Відповідно до норм законодавства в період карантину банки будуть обмежені в нарахуваннях штрафів і пені за несвоєчасну виплату кредиту. Однак багатьох українців цікавить питання, як бути з виплатою кредиту після закінчення карантину, адже зобов'язання в його виплаті залишаться в повному обсязі. Щоб розібратися в цьому питанні і грамотно спланувати свої платіжні зобов'язання за кредитами НБУ дав роз'яснення по ряду важливих питань.

 1. За якими кредитами може бути оформлена реструктуризація? - Право на реструктуризацію мають ті кредитні договори, за якими виконувалися всі зобов'язання до 1 березня 2020 року.
 2. Хто має право оформити кредитні канікули? - Пільговий режим по кредиту може бути як у населення, так і у представників бізнесу через фінансові труднощі, пов'язані з карантином. Оформити пільговий період можуть всі, хто під час карантину частково або повністю втратили дохід або роботу. Що стосується бізнесу, то такі позичальники повинні документально підтвердити, що їхній дохід знизився або робота припинена на час карантину. Дана умова для бізнесу залишається досить спірним питанням, оскільки в Україні велика частина підприємців знаходяться в тіні, і рідко показують свої реальні доходи.
 3. Які умови реструктуризації? Дозволяється не платити тіло кредиту і відсотки? - Для вирішення цієї проблеми НБУ надав банківським установам кілька варіантів. Наприклад, позичальник може бути звільнений від сплати тіла кредиту на час карантину з продовженням терміну по кредиту. Також може бути запропонована капіталізація процентних платежів. Варіант рішення залежить від ситуації і взаємин між позичальником і кредитором.
 4. Чи буде припинено нарахування відсотків за кредитами на час карантину? - Відсотки за кредитами продовжать нараховуватися, також як і відсотки по депозитах. При цьому оплатити їх позичальники можуть вже після карантину. Штрафи і пеня за невиплату кредиту на час карантину нараховуватися не будуть.
 5. Чи може бути підвищена процентна ставка по кредиту у зв'язку з реструктуризацією? - Такі дії банків виключені. Оформлення реструктуризації не повинно супроводжуватися підвищенням ефектної ставки по кредиту або погіршенням інших умов кредитування. Також не повинна нараховуватися комісія за оформлення реструктуризації.
 6. Як оформляється реструктуризація? Хто виступає ініціатором? - Банки повинні самі пропонувати своїм клієнтам оформити пільговий режим у зв'язку з втратою доходів під час карантину. Але якщо банк самостійно не зв'язався з позичальником, то ініціатива в оформленні реструктуризації може виходити і від позичальника при поясненні ситуації і направлення заявки на реструктуризацію.
 7. Чи обов'язкове відвідування відділення банку для оформлення реструктуризації в умовах карантину? - Домовитися про оформлення реструктуризації можна дистанційно без відвідування відділення. В умовах карантину краще спілкуватися з банком онлайн і берегти себе. У разі кредиту без застави згодою на оформлення реструктуризації може стати усна згоду клієнта, записана в телефонній розмові з банком або заявка на реструктуризацію, оформлена на сайті банку.
 8. Як оформляється реструктуризація для бізнесу? - В даному випадку питання з реструктуризацією буде вирішуватися індивідуально, за результатами розгляду заявки, вивчення фінансової звітності, поточного фінансового стану клієнта та ін.

Таким чином, передбачається активна позиція банків щодо оформлення реструктуризації. Але якщо банк не зв'язався з позичальником, позичальник може сам подати заявку на оформлення реструктуризації. Оформлення в цілях безпеки в умовах карантину краще проходити в дистанційному режимі.

Для оформлення реструктуризації необхідні наступні документи:

 • паспорт;
 • документи, що дають підстави оформити реструктуризацію;
 • довідка про доходи;
 • виписка з трудової книжки, довідка від роботодавця або завірена копія трудового договору.

Після надання зазначених документів із заявкою оформляються зміни в умови кредитного договору. Як подати документи в віддаленому режимі в банк НБУ не пояснює. Певне, на кінцевому етапі оформлення реструктуризації позичальникові потрібно буде один раз відвідати відділення банку.