У зв'язку із зростанням популярності кредитування, в даній сфері поширеним явищем стало оформлення шахраями кредитів на чуже ім'я.

Як наслідок, люди стають жертвами шахрайських дій. Дізнаються вони про це не відразу, а вже після того, як кредит отриманий і не повертається, а по ньому налічується прострочення. З метою погашення заборгованості банк або мікрофінансових компанія (МФО), в якій був оформлений кредит, починають зв'язуватися з власником кредиту, на чиє ім'я він був оформлений і вимагати його повернення. Як крайній захід кредитор залучає до повернення кредиту колекторів, які починають використовувати вкрай неприємні методи тиску на позичальників.

Якщо ситуація, описана вище вам знайома, і Вас дістають колектори з вимогами повернення кредиту, який Ви не брали, то в першу чергу потрібно переконатися в тому, що кредит дійсно оформлений на Ваше ім'я. Інформація про всіх взятих кредитах формує кредитну історію позичальника, ведуть яку ряд бюро в Україні.

Одним з найбільш поширених способів отримання інформації про свою кредитну історію є запит в Українське бюро кредитних історій (УБКІ). Надіслати заявку на отримання інформації про свою кредитну історію можна як шляхом відправлення письмового запиту, так і через інтернет. Докладні інструкції про те, як відправити такий запит, містяться на сайті УБКІ. Також важливо відзначити, що раз на рік такий запит є безкоштовним, а при подальшому зверненні за подібною інформацією послуга обійдеться в 50 грн.

Часто в результаті перевірки виявляється, що при оформленні кредиту в якості контактних даних були вказані Ваш номер телефону, адреса електронної пошти тощо, а до самого кредиту Ви не маєте відношення.

Якщо після отримання відомостей  зі своєї кредитної історії Ви переконалися в наявності незакритого кредиту, оформленого на Ваше ім'я без Вашого відома, то необхідно звернутися в поліцію із заявою про незаконно оформлений кредит на Ваше ім'я. Такі дії необхідні для відкриття кримінального провадження та занесення даних до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Після цього потрібно виконати ряд наступних дій:

  1. Звернутися до банку або МФО, в якому взято кредит, а в разі передачі боргу - в колекторську компанію, і повідомити про те, що Ви кредит не брали і приведете докази цього.
  2. Отримати від банку або МФО копію кредитного договору, а в разі передачі боргу колекторам - копію договору переуступки боргу у колекторів.
  3. Звернутися до кваліфікованого фахівця, який зможе визнати договір підробленим і дати письмовий висновок в цьому.
  4. Повідомити банку або МФО про підробку договору з метою об'єднання зусиль для викриття шахрая.
  5. Повідомити про підробку кредитного договору регулятору в сфері кредитування (при банківському кредиті - НБУ, при кредиті в МФО - Національної комісії фінансових послуг). В результаті звернення регулятор може призначити перевірку для кредитора і зажадати пояснень.
  6. Подати позовну заяву до суду про незаконне оформлення кредиту на ваше ім'я.

Потрапляючи в вищевикладену ситуацію не потрібно впадати у відчай, адже в судовій практиці вже існують позитивні результати захисту людей, що стали жертвами шахраїв. Так, згідно з даними Тростянецького районного суду Сумської області, до суду звернувся місцевий житель з позовом до банку про незаконність кредитного договору. Позивач стверджував, що з банком не підписував договору, а про те, що став жертвою шахрайства, дізнався вже під час отримання поштою рішення про стягнення боргу за кредитним договором з банком. Згідно отриманого рішення договір з банком був укладений через сайт банку в інтернеті, а сума кредиту склала більше 20 тис.грн.

Також позивач зазначив, що про кредит йому відомо не було. У зв'язку з відсутністю електронної пошти, відсутні підтвердження його намірів мати договірні відносини з кредитування з банком, що вимагає повернення боргу. Тому позивач вважає, що копії його документів були використані шахраями для незаконного оформлення кредиту на його ім'я.

Після того, як жертва шахрайства дізналася про наявність кредиту, вона звернулася до відділення місцевої поліції із заявою. У заяві була вказана інформація про те, що протягом року невідомі особи оформили на його ім'я кредити в різних банках, загальна сума кредитів склала понад 30 тис.грн.

За результатами розгляду справи суд встановив відсутність реєстрації позивача на сайті банку, кредитний договір в електронному вигляді не підписував, а докази, що підтверджують нарахування грошей за кредитом на рахунок позивача, відсутні. Також судом не було встановлено наявність доказів, що позивач здійснював будь-які дії, спрямовані на оформлення кредиту в банку з подальшим отриманням грошей за кредитом. Рішенням суду кредитний договір був визнаний недійсним. Дане рішення знаходиться у відкритому доступі, і ознайомитися з ним можна в Єдиному державному реєстрі судових рішень за № 588/1942/19.