При складній економічній ситуації в країні люди шукають способи не тільки заробітку, але і збереження власних заощаджень. Одним з таких способів є заробіток на депозитах в українських банках.
Як працюють ринки депозитів у банках України і чим вони відрізняються від європейських?
Без всякого сумніву, європейські банківські установи в порівнянні з українськими характеризуються більш високою надійністю і дають більші гарантії своїм вкладникам. Тому багато високопоставлених осіб, а іноді і пересічних українців, вважають за краще зберігати свої заощадження на депозитний рахунках за межами країни. Аргументом на користь європейських банків є сума повернення коштів фондом гарантування вкладів, яка в ЄС становить від 20 тис.євро, а в Україні еквівалентна 7,5 тис.євро. У деяких країнах вкладникам гарантують повне повернення коштів, і такими країнами є Угорщина, Словаччина і Словенія.
Але незважаючи на позитивні сторони європейського ринку депозитів, він має і недоліки. Основний недолік - це низька відсоткова ставка, яка в середньому становить 1-3% річних. В даному випадку український рівень процентних ставок по депозитах набагато вище, і складає 16-18% річних. До того ж багато депозитних програм на Україні допускають дострокове зняття коштів, в той час як в європейських банках така операція можлива тільки після закінчення терміну вкладу.
Класифікація депозитів
Депозити класифікують за такими параметрами:
- за терміном розміщення вкладу (на вимогу, терміновий);
- по призначенню (юрособи, фізособи);
- по функціональності;
- по грошовій одиниці (в нац.валюті, доларові, євро, мультивалютні).
Щоб отримати вигоду від внеску в українському банку, більшість українців оформляють короткострокові депозити з нарахуванням відсотків в кінці терміну без можливості поповнення вкладу.
Скільки можна заробити на депозиті?
Розмір доходу від депозиту залежить від ряду складових, головною з яких є сума вкладу. Якщо говорити про суму вкладу, який може дозволити собі середньостатистичний українець, то наприклад, при сумі вкладу 10 тис.грн після закінчення річного терміну внесок перетвориться в 11,7-11,8тис.грн, тобто дивіденди складуть 1,7-1,8тис.грн в рік. Щоб збільшити прибутковість потрібно збільшувати суму вкладу.
Які ризики можливі при оформленні депозиту?
Як і будь-який вид заробітку депозити мають ряд можливих ризиків:
- Банкрутство банку, в якому оформлений депозит. Через подібний розвиок подій вкладник ризикує втратити свої заощадження, а для їх повернення знадобиться витратити чималу кількість сил і часу для судових розглядів і / або повернення грошей через Фонд гарантування вкладів.
- Відсутність доступу до власних заощаджень. При оформленні депозиту вкладник передає право користування власними заощадженнями іншому суб'єкту (банку), і багатьма програмами передбачена заборона дострокового зняття коштів або їх частини. Тобто вкладник зможе скористатися власними заощадженнями тільки після закінчення терміну вкладу.
- Залежність від інфляції. Через високий рівень інфляції при невеликих сумах вкладу отриманий відсоток може ледь покривати інфляцію.
Які умови по депозитах пропонують банки України?
Найвигідніші пропозиції по депозитах в національній валюті в 2020 році пропонують наступні банки:
- IdeaBank. Мінімальна сума депозиту від 1 тис.грн на строк від 3 місяців. Відсоткова ставка 18%. Нарахування відсотків в кінці терміну вкладу.
- Укрексімбанк. Сума вкладу від 30 тис.грн. Термін вкладу 9-12 місяців. Ставка 17%. Виплата відсотків в кінці терміну вкладу.
- RwS bank. Внесок від 100 тис.грн. Термін 12 місяців. Відсоткова тавки 16,25%. Щомісячна виплата відсотків по депозиту.
При пошуку найбільш вигідного варіанту депозиту варто звернути увагу і на пропозиції банків в інтернеті. Так, банки-кредитори пропонують для власників карток оформити депозит через онлайн банкінг, і отримувати відсотки від депозиту на карту.