Колекторам заборонили залякувати боржників

Парламент у першому читанні ухвалив законопроект № 2133 про захист боржників від дій колекторів. Положеннями законопроекту колекторам забороняється залякувати і погрожувати боржникам, а також надавати неправдиві дані про заборгованість.

На сьогоднішній день майже кожен другий українець є учасником грошово-кредитних відносин, а велика частина кредиторів - це фінансові компанії, які здійснюють свою діяльність на підставі виданих ліцензій Нацкомфінпослуг. Питання про повернення безнадійної заборгованості за кредитами є вкрай актуальним. Але одночасно з цим діяльність колекторів в Україні залишається законодавчо неврегульованою, в зв'язку з чим колектори, щоб повернути борги по кредитах, часто застосовують жорсткі, а іноді і протиправні методи.

Що забороняє закон?

Проектом закону передбачається колекторам під час здійснення своєї діяльності заборонити:

 • застосовувати силу, насильство і погрожувати боржникам або його представникам;
 • використовувати нецензурну лексику і грубий тон в розмові з боржником або його представником;
 • залякувати боржників;
 • дезінформувати боржника щодо простроченої заборгованості, свого статусу, кваліфікації або професійних повноважень;
 • загрожувати протиправними діями, що мають за мету порушити право власності на майно боржника;
 • зв'язуватися з боржником через його місце роботи.

Також законом передбачено заборонити колекторам застосовувати будь-які дії до боржників при документальному підтвердженні таких обставин:

 1. визнанням боржника особою з інвалідністю І-ІІ групи;
 2. втрата боржником працездатності;
 3. захворювання боржника;
 4. заставне майно є постійним місцем проживання боржника, і позичальник не має іншого нерухомого майна;
 5. ведуться судові розгляди по заборгованості.

Хто постраждає від нового закону?

Якщо законопроект буде прийнятий у нинішній редакції, то від його вступу постраждають позичальники, які сумлінно виконують свої платіжні зобов'язання за кредитами. Для них кредити стануть дорожче, і за рахунок виплати яких буде закриватися безнадійна заборгованість. Також знизиться ефективність стягнення безнадійної заборгованості. Вести судові розгляди також буде невигідно, оскільки при дотриманні вимог даного закону судовий збір буде підвищуватися і прирівнюватися до суми заборгованості, а робота виконавчих служб в нашій країні недостатньо ефективна.

Чи зможуть порушувати новий закон без покарання?

Як буде працювати новий закон поки не зрозуміло. Адже багато банків і фінансових компаній самостійно працюють по заборгованостях, не привертаючи колекторів. Тому питання, чи будуть вони нести відповідальність за недотримання вимог закону, залишається неврегульованим. Їх діяльність регулюється іншими нормативними документами, зміни в які поки не передбачені.

Чим загрожує порушення закону колекторам?

Згідно пояснювальної записки до закону порушення його норм колекторами буде каратися адміністративним штрафом в розмірі від 5 тис. до 10тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (85-170 тис.грн).

Хочемо зазначити, що даний законопроект потребує ще безліч правок, а для їх внесення, буде потрібно безпосередня участь самих учасників ринку кредитування