Як уберегти себе від шахраїв в інтернеті?

З часів появи інтернету в його віртуальному просторі з'явилися шахраї, які безперервно вдосконалюють свої навички обману людей і придумують нові афери. Щоб убезпечити себе від шахраїв, важливо знати найпоширеніші схеми обману і правила захисту даних в інтернеті.

Які найпоширеніші схеми обману в інтернеті?

Основним напрямком, в якому шахраї намагаються заробити, є сфера кредитування населення.

Основною метою шахраїв є отримання доступу до особистих даних людини з подальшим їх використанням для власних цілей. Найпоширенішими схемами обману в інтернеті є:

  1. Крадіжка карт. Незаблокована банківська карта, яка була вкрадена, часто стає причиною шахрайський дій. Так при заволодінні чужою банківською картою з її персональними даними шахраї прив'язують карту до номера свого телефону за допомогою банкомату.
  2. Робота в інтернеті. Шахраї публікують в інтернеті пошук співробітника на вакансію оператора в інтернеті для здійснення грошових переказів з привабливою зарплатою (в середньому 500 грн в день). У списку вимог до працівника виставляється тільки досягнення повнолітнього віку і наявність картки ПриватБанку. У зв'язку з відсутністю можливості у роботодавця відкрити власний рахунок основним завданням оператора стає здійснення грошових переказів через власну карту з наступним їх переведенням на інший рахунок. Надалі людина, влаштувавшись на таку роботу і надавши свої персональні дані, стає жертвою шахраїв, які маючи доступ до його цінної інформації оформляють на нього кредити.
  3. Допомога по старих боргах за кредитами. Такого роду шахраї створюють в інтернеті сайт, на якому запевняють в зв'язку з багатьма МФО, що видають кредити населенню. Вони переконують клієнтів, що можуть допомогти розібратися з питанням списання боргу по старих кредитах і звільнити боржника від колекторських домагань. За свою роботу такі «винахідники» просять певну суму грошей, і коли вона приходить, то разом з нею пропадає і зв'язок з такими шахраями. Щоб клієнт «попався на гачок» шахраями вноситься невелика сума грошей в рахунок боргу за старим кредитом, дізнатися реквізити якого не становить особливої складності для шахраїв.
  4. Афера з інтернет-магазинами. Все частіше жертвами шахраїв в інтернеті стають не тільки покупці інтернет-магазинів, а й самі продавці. Шахраї, зв'язуючись з продавцем, товар якого користується чималим попитом і коштує недешево, і просить банківські реквізити карти для переказу грошей за товар. Після цього продавцю повідомляється про проблему переказу грошових коштів за покупку і необхідність надання додаткової інформації по карті (секретний код, інформація в СМС-підтвердженні та ін). Після необачних дій продавця цінна інформація потрапляє в руки шахраїв разом з доступом до його коштів.

Як захистити особисті дані в інтернеті?

Головними складовими конфіденційної інформації є:

  • дані паспорта та ІПН;
  • дані банківської картки;
  • номер мобільного телефону.

Найпоширенішим випадком є необережне поводження людей з банківськими картами і номером телефону. Так, надаючи інформацію про свою карту або номер телефону, людина може навіть не підозрювати що такою інформацією може скористатися інша людина в своїх корисливих цілях. Велика частина шахраїв користується довірою людей і використовує подібний метод збагачення.

Щоб убезпечити себе від шахрайства в інтернеті потрібно дотримуватися таких правил:

  1. Не користуватися незнайомою мережею Wi-Fi при здійсненні фінансових операцій. Підключаючись до незнайомої мережі Wi-Fi, і вводячи свої персональні дані при купівлі товару в режимі онлайн людина тим самим відкриває доступ до своєї конфіденційної інформації стороннім людям - власникам обраної мережі Wi-Fi.
  2. Не надавати свої персональні дані по телефону. Виключити надання даних паспорта, ІПН, банківської карти по телефону. Якщо отриманий дзвінок нібито від банку з вимогою перевірити персональні дані, то найімовірніше це дзвінок від шахраїв, оскільки в банку запитується вся необхідна інформація по клієнту на момент оформлення договору.
  3. Виключити сумнівний підробіток в інтернеті. Якщо пропозиція про підробіток містить вимогу надати свої конфіденційні дані, то подібного досвіду заробітку краще виключити щоб уникнути неприємностей.

З огляду на все вищевикладене при користуванні інтернет сервісами і здійсненні покупок в інтернеті важливо бути дужеуважними і обережними, адже від зустрічі з шахраями не застрахований ніхто.