Як привчити себе до фінансової дисципліни?

Фінансова дисципліна дозволяє людині встановити баланс між базовими потребами, планами у витратах на майбутнє і платіжними зобов'язаннями.

З іншого боку відсутність фінансового планування призводить до неприємних наслідків. У таких випадках часто трапляється, що заплановану покупку однієї речі (меблі, побутова техніка, телефон, комп'ютер або навіть автомобіль) приходиться відкладати через покупку іншої (сезонні речі, взуття, планшет та ін.), а в самій неприємній ситуації через відсутність контролю витрат утворюється прострочення по кредиту з відповідними наслідками.

Щоб уникнути подібних неприємних наслідків і бути господарем життєвих обставин важливо встановити для себе ряд правил і дотримуватися їх для збереження фінансової дисципліни:

  1. Облік фінансів. Основою фінансової дисципліни і, як наслідок, матеріального благополуччя, є контроль витрат. Щоб навчитися управляти особистим бюджетом необхідно протягом декількох місяців простежити за своїми витратами і визначити обов'язкові статті фінансових витрат і їх суму. Полегшити процес фінансового планування особистого бюджету зараз допомагають спеціальні програми, які можна встановити в особистому ПК або телефоні. Таким помічником може стати «Розумний бюджет», Daily Budget, Money Manager, або будь-яка інша програма, обрана для установки через пошукову систему в інтернеті. Дана міра дозволить правильно виставити пріоритети між витратами і виключити непотрібні витрати.
  2. Розстановка цілей і пріоритетів у видатках. Крім обліку коштів важливою складовою фінансової дисципліни є планування витрат. Робити це потрібно для того, щоб уникнути несподіваної нестачі грошових коштів та забезпечити себе заощадженнями. При накопиченні заощаджень важливо визначити для себе найбільш оптимальну суму, яка буде регулярно відкладатися з доходів і поповнювати скарбничку. При цьому важливо встановити мету, для якої ці заощадження накопичуються і правильно розставляти для себе пріоритети у витратах, виключаючи непотрібні витрати сімейного бюджету. При цьому досягнення поставленої мети не повинно заважати робити обов'язкові витрати, які необхідні в повсякденному житті (покупка продуктів, оплата комунальних платежів, оплата оренди тощо).
  3. Дохід від депозиту. Якщо накопичувати заощадження навчитися вдалося, то наступним етапом потрібно постаратися навчитися заробляти на заощадженнях. Для цього буде раціонально відкрити депозит у банку, що дозволить навчитися самодисципліні. Оформити депозит можна і в онлайн режимі, при цьому необов'язково мати для відкриття пристойну суму накопичень - через сервіс інтернет банкінгу можна встановити фіксовану суму, яка буде щомісяця списуватися з зарплатної картки та перекладається на депозитний рахунок. Таким чином можна накопичити гроші і отримати прибуток за їх зберігання в банку. Банками, в яких доступна така послуга, є ПриватБанк, ПУМБ і ін. Такий спосіб допоможе навчитися правильно розподіляти кошти з урахуванням необхідних повсякденних витрат і обов'язкових списань на депозит.
  4. Оформлення кредиту за своїми можливостями. Кредит буде вигідний тільки в тому випадку, якщо у позичальника є можливість його виплачувати своєчасно без шкоди для особистого бюджету. Тому при виборі кредиту потрібно враховувати власні фінансові можливості виходячи з величини доходів і обов'язкових щомісячних витрат. Щоб кредит був вигідним перед його оформленням краще уточнити умови кредитування, розрахувати реальну вартість кредиту з урахуванням всіх платежів по кредиту, і вибрати найбільш вигідний кредит без відсотків. У тому випадку, якщо на Вас оформлений довгостроковий кредит на авто, іпотечний кредит або ін., то корисно буде періодично проводити моніторинг кредитних пропозицій з метою перекредитування. У тому випадку, якщо вдасться оформить новий кредит на більш вигідних умовах, то це дозволить заощадити сімейних бюджет, а залишок коштів направити на реалізацію важливих цілей.
  5. Своєчасна оплата рахунків. Навчаючись фінансової дисципліни в першу чергу потрібно пам'ятати про своєчасну оплату регулярних платежів. Такими платежами є оплата комунальних послуг, інтернет, оренда житла, обов'язкові платежі по кредиту та ін. При таких платежах краще виключати прострочення, а інакше це призведе до нарахування пені та штрафів, що додатково «з'їсть» пристойну суму з особистого бюджету. Щоб не забути сплатити платежі вчасно їх можна автоматизувати. Для цього можна встановити через інтернет банкінг фіксовану суму списання коштів для оплати певних послуг.
  6. Виключення непотрібних витрат. Багато людей витрачають гроші на ті послуги, якими не користуються, що є безглуздим. Такими послугами часто є оплата стаціонарного телефонного зв'язку, який часто не працює, але вносити абонентську плату необхідно; оплата мобільного зв'язку в пакеті послуг, який повністю не вимовляється або обсяг інтернету по якому не використовується; та ін. Саме тому раціонально буде час від часу переглядати статті витрат і виключати з них непотрібні витрати, вибираючи найбільш підходящі тарифні плани, відмовляючись від непотрібних сервісів і ін.
  7. Раціональний підхід до економії. Незважаючи на все вищевикладене існують і речі, на яких економити не можна. Прикладом вигідних вкладень є заходи з енергоефективності, такі як заміна вікон, установка лічильників на газ, тепло, електроенергію, покупка економічної побутової техніки та ін. Економити на таких речах не бажано, але в майбутньому такі вкладення принесуть значну економію сімейного бюджету.

Підводячи підсумки важливо відзначити, що фінансова дисципліна являє собою вміння управляти особистим бюджетом. Таке вміння необхідно як в процесі заробляння грошей, так і при плануванні їх витрати. Бути фінансово дисциплінованим важливо кожній людині, і щоб цього домогтися необхідна правильна розстановка цілей та раціональне планування витрат.