У зв'язку з введенням нових банківських стандартів, починаючи з серпня місяця банківським рахункам будуть присвоюватися номери міжнародного стандарту - IBAN. Дане нововведення розповсюджується на усі українські банки і буде застосовуватися до всіх клієнтів.

Що означає міжнародний стандарт банківського рахунку IBAN?

За цією системою формуються рахунки в банках країн ЄС. Дотримуючись прийнятих стандартів, в кожній країні формується своя структура номера банківського рахунку. Максимальна кількість знаків номера не може становити більше 34. Що стосується нашої країни, то для українських банків прийнято формувати номери міжнародного стандарту зі збільшенням нинішньої кількості знаків в номері рахунку з 14 до 29 знаків. На відміну від колишнього номера рахунок формату IBAN буде складатися не тільки з цифр, а також із заголовних букв латиниці. Кожен із знаків має свою розшифровку.

Ряд з першого десятка цифр в номері визначає країну (перші два знаки), контрольне число і банківський код. Починаючи з одинадцятого знака починається сам номер рахунку.

Якщо говорити про те, де користуються банківськими рахунками стандарту IBAN, то дана норма застосовується на сьогоднішній день в більш ніж 45-ти країнах світу. Наприклад, в Казахстані цей стандарт був введений ще 9 років тому. Що стосується України, то нові вимоги до банківських рахунків застосовуються вже з 5 серпня у всіх банківських установах країни і будуть поширюватися на всіх клієнтів банків. Що стосується діючих відкритих рахунків клієнтів банку, то вони будуть переформовані в рахунку міжнародного стандарту IBAN до кінця жовтня поточного року. Грошові перекази будуть можливі тільки за умови, якщо рахунок буде формату IBAN. Дана умова є обов'язковою і буде поширюватися як на міжнародні грошові перекази, так і на перекази в національній валюті.

Для чого потрібні банківські рахунки міжнародного стандарту IBAN?

На думку експертів введення рахунків з міжнародним номером забезпечить:

  • розпізнавання платника і одержувача коштів, країни переказу, і обслуговуючу їх банківську установу;
  • зменшення помилкових операцій по банківських рахунках при введенні неправильних реквізитів;
  • легшу процедуру переказу грошових коштів з скороченням витрат часу для її виконання.

Дане нововведення дозволить прискорити процес переказу грошей не тільки в межах країни, а й за кордоном. Гроші будуть надходити на рахунок платника відразу, що дозволить виключити необхідність звернення в банк для отримання переказу.

При цьому варто відзначити, що нововведення стосуються тільки банківських рахунків. Норми щодо формування номерів платіжних карт залишаються без змін.