Привчати дітей правильно поводитися з грошима можна вже зі школи. При цьому важливо, щоб батьки, виховуючи в своїх дітях фінансову грамотність, самі вміли керувати власним бюджетом.

У благополучних країнах вже давно дітей привчають до фінансової грамотності з самого дитинства. Для цього в сім'ях грають в «Монополію», для школярів оформляють дитячі кредитні картки, а будучи підлітком, діти підробляють на пошті, в ресторанах швидкого харчування, або в якості няньок для дітей. Все це робиться для того, щоб, досягнувши повноліття, людина мала уявлення про те, як заробляти гроші, правильно з ними поводитися і зуміти забезпечити себе добробутом.

Що стосується України, то шкільні програми не розвинені в даному напрямку. Тому виходом для батьків стануть спеціальні книжки, статті та реальні фінансові інструменти.

Навіть на прикладі оформленого депозиту в банку можна наглядно показати дитині навіщо потрібні гроші, як накопичувати потрібну суму грошей і як отримати вигоду від їх накопичення в майбутньому.

Спростити контроль над власними фінансами та витратами допоможуть спеціальні програми, встановлені в телефон або комп'ютер. За допомогою таких програм можна стежити за своїми доходами, контролювати витрати, проводити аналіз витрат і оптимізувати їх. Управління власним бюджетом дозволяє виховати в собі фінансову дисциплінованість і вміння правильно вибудовувати пріоритети у витратах грошей.

Забезпечити контроль над витратами дитини можна при оформленні дитячої платіжної картки. Дитяча карта прив'язується до мобільного номеру телефону батьків, і через SMS-банкінг можна стежити за всіма операціями по карті. По дитячій платіжній картці також можна встановити ліміт витрат, що дозволить обмежити витрати дитини. Також платіжна карта стане зручним фінансовим інструментом для дітей, які навчаються за кордоном. Їм не доведеться за межами країни обмінювати готівку, і більшість операцій можна проводити за допомогою безготівкового розрахунку картою без переплат за комісії.

Українські банки пропонують оформити платіжну карту для дітей у віці від 6 років і до досягнення повноліття. У деяких банках пропонуються карти для підлітків від 14 років. Такі карти оформляються батьками, які несуть відповідальність у разі втрати дитиною карти, введенні неправильного пін-коду і т.п.

Після оформлення платіжної картки дитину потрібно навчити нею користуватися. Допомогти провести інструктаж дитині можуть співробітники банку, в якому оформляється карта. Оформити дитячу платіжну карту можна в наступних банках:

  • ПриватБанк;
  • банк «Південний»;
  • Райффайзен Банк Аваль.

У тому випадку, якщо платіжна карта для дитини вже оформлена, то корисно буде познайомити дитину з онлайн-банкінгом, правилами користування банкоматом і терміналами.

Щоб дитина навчилася фінансової грамотності самі батьки повинні вміти управляти власним бюджетом. Тому дорослі, забезпечивши фінансове планування сімейного бюджету, залучаючи дітей до накопичення грошей, до планування витрат відносносум доходів, можуть навчити своїх дітей правильно розпоряджатися грошима.