Під чарджбеком розуміють процедуру повернення коштів на карту, які були з неї списані. З огляду на той факт, що багато людей потребують такої процедури, їх цікавить як вона здійснюється і як нею скористатися.

В яких випадках можливий чарджбек?

Саме поняття «chardge back» в перекладі означає «платіж назад», тобто повернення платежу. Чарджбек можливий у багатьох випадках. Один з них - оспорювання здійсненої транзакції. Ініціатором даної процедури може бути як власник банківської карти, так і сам банк-емітент.

Крім банківських карт дана процедура доступна і користувачам електронних гаманців. Часто повернення платежів пов'язане з переказом коштів шахраям шляхом оплати покупок в інтернет-магазинах, які не доставили оплачений товар покупцеві. Також чарджбеку потребують ошукані користувачі онлайн-казино і форекс-брокери.

Процедура чарджбек можлива при наступних випадках:

 • повторне списання грошових коштів при здійсненні одного платежу;
 • невідповідність підпису на карті з підписом на чеку;
 • невідповідність дати і часу здійснення грошової операції;
 • списання з карти суми, що не відповідає вартості покупки;
 • списання з карти вартості покупки, яка не проводилася власником карти;
 • при знятті готівки через банкомат гроші були списані, але не видані;
 • відсутність доставки оплаченого товару, при цьому продавець не повернув гроші; відмова продавця від повернення товару; відмова продавця приймати товар, повернутий з дотриманням вимог законодавства.

Правила проведення процедури чарджбек

У цій процедурі беруть участь два банки - установа, що випустила картку і установа, яка її обслуговує. За допомогою даної процедури клієнт зможе повернути гроші на карту, які були з неї списані незаконно.

Процедура чарджбек може бути проведена за умови:

 • клієнт повідомив банку про проведення транзакції по картці без його згоди;
 • вчинення банком транзакції по картці без відома її власника;
 • здійснена транзакція не пов'язана з порушенням її власником правил використання картки.

У більшості випадків чарджбек необхідний при попаданні даних про банківську карту в руки шахраїв. В даному випадку банк зобов'язаний повернути власнику карти всю суму, списану з карткового рахунку. При цьому, якщо банк отримає докази того, що власник карти добровільно надав дані по своїй карті шахраям, то в процедурі чарджбека буде відмовлено.

В яких випадках можлива відмова по чарджбеку?

Причинами, за якими банківська установа може відмовити в чарджбеку, можуть стати:

 • Клієнт неправильно склав заяву, вказавши помилково свої персональні дані.
 • Продавець товару надав обґрунтування відмовиклієнтові, яке є аргументованим.
 • Некомпетентність співробітників банку, які працюють із заявою.
 • Відсутність підстав для проведення процедури.

Як отримати чарджбек по карті?

Якщо людина стала жертвою шахраїв або потрапила в інші обставини, в яких передбачена процедура чарджбек, отримати повернення грошей на карту можна при здійсненні наступних дій:

 1. Вирішити питання з продавцем мирним шляхом. Перед тим, як звертатися в банк спробуйте зв'язатися з продавцем товару і розібратися в питанні без втручання третіх осіб. Таким чином можливо вирішити проблему швидше і легше.
 2. Написати заяву в банк на чарджбек. Якщо переговори з продавцем не привели до позитивного результату потрібно скласти заяву в банк. Кожен банк вимагає свій зразок заяви, який потрібно взяти в банку. До заяви необхідно додати документальні докази необхідності процедури.
 3. Повторне оскарження повернення платежу. Процедура чарджбеку може займати досить довгий проміжок часу (від 3 до 18 місяців), і в разі відмови у процедурі власник карти може повторно оскаржити транзакцію і заново звернутися в банк з документальними доказами необхідності чарджбеку.
 4. Вирішувати питання в судовому порядку. У тому випадку, якщо банк повторно відмовив в чарджбеку, а клієнт має незаперечні докази шахрайських дій по картці, то доцільно буде звернутися до суду.

У разі звернення до крайнього заходу вирішення проблеми - звернення до суду,варто враховувати, що якщо продавець товару зареєстрований не на території України, і перебуваєне під юрисдикцією держави, в якійрозглядається спір, то подати позов у такому випадкубуде проблематично.