Кредитна історія вкрай важлива для кожного позичальника, але зіпсувати її дуже легко. Деякі позичальники навіть не усвідомлюють, що своїми діями завдають шкоди своїй фінансовій репутації.

Що таке кредитна історія?

Кредитна історія являє собою набір інформації про кредити, які коли-небудь оформлялися на позичальника. Всі банки надсилають відомості про кожного позичальника в спеціальне сховище кредитних історій - в Українське бюро кредитних історій. В результаті безперервно надходячої інформації формується кредитний рейтинг по всім позичальникам. В результаті даних, отриманих з УБКІ, кредитори можуть дізнатися такі відомості, важливі для прийняття рішення по кредиту:

  • дотримання позичальником платіжної дисципліни;
  • наявність / відсутність прострочень по кредитах, частота і тривалість прострочень;
  • інформація про існуюче кредитне навантаження позичальника тощо.

У тому випадку, якщо людина жодного разу не зверталася за кредитом його кредитна історія залишається чистою до першого звернення до кредитора.

Які очевидні чинники шкодять кредитнії історії?

Кредитну історію дуже легко зіпсувати. Факторами, що згубно впливають на кредитну історію, є:

  • Численні прострочення на невелику суму. Запорукою успішного кредитування і позитивної кредитної історії є своєчасна виплата кредиту. Прострочення щомісячних оплат за кредитом є найпоширенішою причиною погіршення кредитної історії. Незважаючи на те, що причини затримки платежів можуть бути поважними (звільнення, затримка зарплати, відсутність по близькості терміналу самообслуговування та ін.), позичальник буде притягнутий до відповідальності. Для банку не грають ролі причини прострочень, а факт порушення умов оплати призводить до недовіри і стає приводом відправити в бюро кредитних історій негативну інформацію про позичальника.
  • Прострочення на тривалий термін. Короткочасні прострочення виплат на кілька днів, хоч і шкідливі для кредитної історії, але не критичні. А ось довгострокова затримка виплат по кредиту ризикує остаточно зіпсувати Ваш фінансовий авторитет. У разі виникнення серйозних фінансових проблем і позбавлення здатності виплачувати кредит не потрібно затягувати з вирішенням проблеми, а якомога швидше звернутися в банк за реструктуризацією боргу. В результаті переговорів з кредитором розмір регулярних платежів може бути переглянутий разом з терміном кредитування. При цьому проблеми з фінансами не позначаться на якості кредитної історії.

Як уникнути ризику кредитної історії?

Щоб ризик погіршення кредитної історії був зведений до мінімального, потрібно дотримуватися наступних правил в кредитуванні:

  1. Вчасно вносити платежі по кредиту, стежачи за фактом надходження коштів кредитору. Краще не робити оплату в останній день, особливо перед вихідними або святами. Фінансові операції в такі дні припиняються раніше звичайного, і платіж по кредиту може прийти адресату вже після вихідних.
  2. Вносити повну суму оплати. У разі внесення неповної суми коштів з недоліком декількох гривень, то на залишок заборгованості почне нараховуватися прострочення.
  3. Перевірити квитанцію про оплату. Квитанція є документальним свідченням виконання кредитних зобов'язань, і в разі суперечок з кредитором підтвердить своєчасну оплату платежу.

Що робити, якщо кредитна історія вже зіпсована?

В даному випадку важливо наскільки запущено стан кредитної історії. Невеликі порушення термінів оплат в минулому не завжди позначаються на видачі нових кредитів. В даному випадку схвалення кредиту буде залежати від політики кредитора.

Кожен кредитор має свій алгоритм визначення платоспроможності клієнта і існує ряд обставин, що впливають на схвалення кредиту.

Гарантовано отримати кредит з поганою кредитною історією можна в онлайн сервісі кредитування, в якому кредити на карту видаються навіть при наявності недоліків в кредитній історії. Головна умова для позичальника - не мати боргів в МФО, до якого звертаєшся за кредитом.