Грубі порушення позичальником зобов'язань за кредитом призводить до тяжких наслідків, включаючи і віднесення до чорного списку боржників.

Порушення строків внесення платежів за кредитами, ігнорування дзвінків кредитора, призводять до накопичення прострочень по кредиту. В наслідок до боржника застосовуються штрафні санкції, залучаються до роботи з боржниками колектори, а як крайній захід - ведуться судові розгляди.

Як не потрапити в чорний список боржників?

Щоб уникнути накопичення заборгованості за кредитним договором та не потрапити до чорного списку боржників потрібно дотримуватися наступних правил:

  1. Перед підписанням уважно вивчіть кредитний договір, включаючи умови нарахування штрафів при затримці платежів, наявність додаткових комісій та ін. Реально оцінюйте свої матеріальні можливості при визначенні розміру виплат по кредиту.
  2. Слідкуйте за датами внесення платежів за кредитом, відзначаючи їх в календарі, включаючи будильник або нагадування.
  3. У разі виникнення проблем з виплатою кредиту якнайшвидше зверніться до кредитора для відшукання оптимального шляху вирішення проблеми.

Якщо не слідувати перерахованим правилам репутація позичальника може бути остаточно зіпсована, а сам позичальник буде зарахований до чорного списку боржників банків в Україні.

Що таке чорний список боржників банків в Україні?

Під списком боржників банку розуміють спеціально створену електронну базу позичальників з грубими порушеннями кредитних зобов'язань. Міститься цей список в Українському бюро кредитних історій (УБКІ). Доступ до даного списку мають всі кредитори, що дозволяє їм користуватися інформацією з списку, приймаючи рішення про видачу чергового кредиту.

Чим більше кількості незакритих кредитів у позичальника, тим важче йому отримати черговий кредит, особливо коли потрібні гроші терміново. Таких ситуацій краще уникати, але якщо вона все-таки відбулася, варто швидко відшукати рішення проблеми.

Як перевірити себе у списку боржників?

Щоб дізнатися свою приналежність до списку боржників і полегшити процес контролю над власними заборгованостями, існує кілька перевірених способів:

  • Звернутися на сайт УБКІ (ubki.ua). Така послуга безкоштовна для кожного позичальника раз на рік, при повторному зверненням за інформацією раніше ніж через 12 місяців, вартість запиту обійдеться в 50 грн.
  • Дізнатися про проблемний кредит через Приват24. Послуга доступна для клієнтів ПриватБанку в додатку Приват24. У тому випадку, якщо запит відправляється не вперше в році, послуга буде платною.
  • Звернутися за інформацією до спеціалізованих сайтів. Найбільш ненадійний, але існуючий спосіб перевірки списку неплатників по кредитах. Ризик даного способу полягає в ймовірності попадання цінної інформації про персональні дані позичальника в руки шахраїв.

Перевіряти зазначену інформацію важливо для кожного позичальника, щоб оцінити свої реальні шанси на отримання кредиту і в разі існування проблем із заборгованістю, вирішити їх до звернення за новим кредитом.

Як відновити репутацію позичальника?

Виправити кредитну історію можна користуючись наступними рекомендаціями:

  1. Зверніться по допомогу до кредитора. Щоб ситуація із заборгованістю по кредиту не стала запущеною, її необхідно вирішувати якомога раніше. При виникненні труднощів з виплатою кредиту потрібно якомога раніше звернутися до кредитора і разом знайти шляхи вирішення проблеми. В результаті переговорів може бути оформлена реструктуризація заборгованості, пролонгація кредиту та ін. Додаткових витрат по кредиту у вигляді додаткових комісій і штрафів не уникнути, але завдяки досягнутій угоді між сторонами позичальник зможе зберегти свою кредитну історію позитивною.
  2. Оформити кредит в МФО. В даному випадку кредит видається без надання мети кредиту, також доступний кредит з поганою кредитною історією. Головне в даному випадку - не мати боргів по кредитах в МФО, до якого звертаєтесь за черговим кредитом.

Який варіант вирішення проблеми із заборгованістю вибрати вирішувати кожному, головне не ігнорувати проблему і реально оцінювати свої матеріальні можливості при виборі варіанту кредитування.