Позичальники, які отримали кредит під заставу майна, і заборгували за кредитом, часто цікавляться можливістю втрати майна через заборгованість, що утворилася.

Загальне поняття конфіскації майна

Згідно передбаченим нормам кримінального права України під конфіскацією майна розуміють примусове вилучення майна і перехід права власності на нього іншій особі (фізичній, юридичній) або у власність державі в результаті судових розглядів. Дане рішення приймається як санкція на порушення зобов'язань у встановлені терміни, передбачених умовами угоди сторін. Тобто - це покарання за невиплату кредиту або іншої заборгованості.

Незважаючи на це, якщо боржник отримує лист від банку з погрозами про конфіскацію майна, дана маніпуляція є всього лише спробою залякати боржника і повернути борг за кредитом без суду. У тому випадку якщо судом прийнято рішення про конфіскацію майна відповідач має право оскаржити дане рішення протягом 10 днів з моменту його оголошення.

Види конфіскації майна

Відповідно до чинного законодавства розрізняють два основних види конфіскації майна - повна і часткова. Повна конфіскація майна застосовується в особливо тяжких кримінальних злочинах. Тому далі будуть розглянуті основні класифікації часткової конфіскації, яка розрізняє:

 • конфіскація за борги по комунальним платежам. Застосовується в тому випадку, якщо сума боргу за комунальні платежі перевищує вартість самого житла. У такому випадку суд може прийняти рішення конфіскувати майно і виставити його на аукціон. Сума, виручена з продажу майна на аукціоні, спрямовується в рахунок погашення боргу по комуналці. У тому випадку, якщо нерухомість є єдиною житлоплощею боржника, то суд може прийняти інше рішення;
 • конфіскація майна через невиплату аліментів. Відповідальність за невиконання зобов'язань по виплаті аліментів переглядається щороку, включаючи заборону виїзду за кордон, позбавлення права голосу тощо. В якості міри покарання суд може прийняти рішення про конфіскацію частини майна злісного неплатника, і зажадати конфіскувати автомобіль, гараж або інше майно вартістю, рівноцінною сумі боргу;
 • конфіскація за борг по кредиту. В даному випадку рішення суду залежить від умов кредитного договору. У тому випадку, якщо кредит був оформлений під заставу майна, то кредитор має право претендувати на майно, оформлене в заставу за кредитом. У разі утворення боргу по невеликому кредиту фінустанови не мають права претендувати на майно боржника. У разі боргу по іпотеці через великий ризик втрати житла боржнику буде доцільно найняти адвоката і вибудовувати грамотну лінію захисту.

Яке майно не може бути конфісковано?

Відповідно до чинного законодавства, до майна, яке не може бути конфісковано в Україні, відносять:

 • особисті речі боржника, використовувані в повсякденному побуті (одяг, продукти харчування тощо);
 • кошти, які є основним інструментом для заробітку боржника. Даний факт повинен бути документально підтверджений. Такими речами є комп'ютер для програміста, автомобіль для водія таксі та ін;
 • худобу, яка не є частиною бізнесу;
 • нерухомість, яка є єдиною житлоплощею боржника. В окремих випадках боржникові може бути надано взамін інше майно з більш гіршими показниками (стан ремонту, квадратура і ін);
 • спеціальні пристосування для інвалідів, що забезпечують їх пересування і полегшення умов життя;
 • особисті медалі, нагороди та ордени;
 • майно, що перебуває у спільній власності з родичами боржника.

Порядок конфіскації майна

Як вже зазначалося вище, рішення про конфіскацію майна може бути прийнято тільки судом. Після оголошення такого рішення конфіскація майна складається з наступних етапів:

 1. Кредитор, який подав позов до суду, отримує виконавчий лист із зазначенням обсягів вилучення.
 2. Відбувається відкриття виконавчого провадження. Судові пристави виїжджають за адресою, де знаходиться майно для конфіскації, складається акт опису майна для конфіскації.
 3. У разі накладення арешту на банківські рахунки судовий пристав самостійно звертається до банківської установи для арешту рахунків.
 4. Судом встановлюється термін, протягом якого боржника зобов'язують надати предмет спору. В середньому термін становить 5-10 днів.
 5. Описане майно виставляється на торги. Виручені кошти спрямовуються на погашення боргів перед стороною-обвинувачем.

Як не втратити майно?

Якщо борги не погашати, то вони будуть стрімко збільшуватися в об'ємі і загрожувати важкими наслідками. Щоб уникнути невиправданих втрат, потрібно своєчасно знайти шлях повернення боргів, не доводячи справу до суду. Щоб не втратити майно при виникненні проблем з виплатою кредиту потрібно якомога швидше звернутися до кредитора за допомогою і домовитися про реструктуризацію боргу або про пролонгацію кредиту. Щоб рішення кредитора було більш лояльним, допоможуть документальні докази втрати платоспроможності. Якщо ж кредитор відмовляється йти Вам на зустріч постарайтеся отримати документальнувідмову кредитора від перегляду умов кредитування. Такий документ може допомогти позичальнику, якщо банк вирішить звернутися до суду.

Прискорити погашення кредиту в банку може допомогтизвернення за новим кредитом в МФО. Кредити в МФО видаються швидко, без оформлення застави і можуть бути спрямовані на погашення боргу за банківським кредитом. Це дозволить уникнути судових розглядів і значних матеріальних втрат.