Позичальники, які отримали кредит під заставу майна, і заборгували за кредитом, часто цікавляться можливістю втрати майна через заборгованість, що утворилася.
Загальне поняття конфіскації майна
Згідно передбаченим нормам кримінального права України під конфіскацією майна розуміють примусове вилучення майна і перехід права власності на нього іншій особі (фізичній, юридичній) або у власність державі в результаті судових розглядів. Дане рішення приймається як санкція на порушення зобов'язань у встановлені терміни, передбачених умовами угоди сторін. Тобто - це покарання за невиплату кредиту або іншої заборгованості.
Незважаючи на це, якщо боржник отримує лист від банку з погрозами про конфіскацію майна, дана маніпуляція є всього лише спробою залякати боржника і повернути борг за кредитом без суду. У тому випадку якщо судом прийнято рішення про конфіскацію майна відповідач має право оскаржити дане рішення протягом 10 днів з моменту його оголошення.
Види конфіскації майна
Відповідно до чинного законодавства розрізняють два основних види конфіскації майна - повна і часткова. Повна конфіскація майна застосовується в особливо тяжких кримінальних злочинах. Тому далі будуть розглянуті основні класифікації часткової конфіскації, яка розрізняє:
- конфіскація за борги по комунальним платежам. Застосовується в тому випадку, якщо сума боргу за комунальні платежі перевищує вартість самого житла. У такому випадку суд може прийняти рішення конфіскувати майно і виставити його на аукціон. Сума, виручена з продажу майна на аукціоні, спрямовується в рахунок погашення боргу по комуналці. У тому випадку, якщо нерухомість є єдиною житлоплощею боржника, то суд може прийняти інше рішення;
- конфіскація майна через невиплату аліментів. Відповідальність за невиконання зобов'язань по виплаті аліментів переглядається щороку, включаючи заборону виїзду за кордон, позбавлення права голосу тощо. В якості міри покарання суд може прийняти рішення про конфіскацію частини майна злісного неплатника, і зажадати конфіскувати автомобіль, гараж або інше майно вартістю, рівноцінною сумі боргу;
- конфіскація за борг по кредиту. В даному випадку рішення суду залежить від умов кредитного договору. У тому випадку, якщо кредит був оформлений під заставу майна, то кредитор має право претендувати на майно, оформлене в заставу за кредитом. У разі утворення боргу по невеликому кредиту фінустанови не мають права претендувати на майно боржника. У разі боргу по іпотеці через великий ризик втрати житла боржнику буде доцільно найняти адвоката і вибудовувати грамотну лінію захисту.
Яке майно не може бути конфісковано?
Відповідно до чинного законодавства, до майна, яке не може бути конфісковано в Україні, відносять:
- особисті речі боржника, використовувані в повсякденному побуті (одяг, продукти харчування тощо);
- кошти, які є основним інструментом для заробітку боржника. Даний факт повинен бути документально підтверджений. Такими речами є комп'ютер для програміста, автомобіль для водія таксі та ін;
- худобу, яка не є частиною бізнесу;
- нерухомість, яка є єдиною житлоплощею боржника. В окремих випадках боржникові може бути надано взамін інше майно з більш гіршими показниками (стан ремонту, квадратура і ін);
- спеціальні пристосування для інвалідів, що забезпечують їх пересування і полегшення умов життя;
- особисті медалі, нагороди та ордени;
- майно, що перебуває у спільній власності з родичами боржника.
Порядок конфіскації майна
Як вже зазначалося вище, рішення про конфіскацію майна може бути прийнято тільки судом. Після оголошення такого рішення конфіскація майна складається з наступних етапів:
- Кредитор, який подав позов до суду, отримує виконавчий лист із зазначенням обсягів вилучення.
- Відбувається відкриття виконавчого провадження. Судові пристави виїжджають за адресою, де знаходиться майно для конфіскації, складається акт опису майна для конфіскації.
- У разі накладення арешту на банківські рахунки судовий пристав самостійно звертається до банківської установи для арешту рахунків.
- Судом встановлюється термін, протягом якого боржника зобов'язують надати предмет спору. В середньому термін становить 5-10 днів.
- Описане майно виставляється на торги. Виручені кошти спрямовуються на погашення боргів перед стороною-обвинувачем.
Як не втратити майно?
Якщо борги не погашати, то вони будуть стрімко збільшуватися в об'ємі і загрожувати важкими наслідками. Щоб уникнути невиправданих втрат, потрібно своєчасно знайти шлях повернення боргів, не доводячи справу до суду. Щоб не втратити майно при виникненні проблем з виплатою кредиту потрібно якомога швидше звернутися до кредитора за допомогою і домовитися про реструктуризацію боргу або про пролонгацію кредиту. Щоб рішення кредитора було більш лояльним, допоможуть документальні докази втрати платоспроможності. Якщо ж кредитор відмовляється йти Вам на зустріч постарайтеся отримати документальнувідмову кредитора від перегляду умов кредитування. Такий документ може допомогти позичальнику, якщо банк вирішить звернутися до суду.
Прискорити погашення кредиту в банку може допомогтизвернення за новим кредитом в МФО. Кредити в МФО видаються швидко, без оформлення застави і можуть бути спрямовані на погашення боргу за банківським кредитом. Це дозволить уникнути судових розглядів і значних матеріальних втрат.