Минулого місяця Верховна Рада проголосувала про ухвалення Закону про відновлення кредитування. З якими труднощами і нововведеннями доведеться зіткнутися позичальникам після вступу в силу цього Закону розбирався "Мінфін".

Коли і наскільки банки зможуть підвищувати ставки за кредитом?

Помітною для позичальників зміною в кредитуванні стане порядок встановлення і перегляду процентних ставок за кредитом. У тому випадку, якщо кредитним договором передбачена плаваюча процентна ставка, то її розмір може бути змінений в односторонньому порядку кредитором. При цьому повідомити позичальника про ці зміни кредитор може впродовж 15 днів після їх набуття чинності.

Що стосується фіксованої ставки, то заборона на її зміну залишиться і при вступі в силу нового Закону. Ще одна важлива складова кредитного договору, яка надалі має бути прописана в його умовах, - це розмір максимальної процентної ставки за кредитом. Відповідно до чинного законодавства кредитори зобов'язані прописувати в договорі лише величину, на яку може бути збільшена ставка за кредитом.

Як позичальники дізнаватимуться про зміну процентних ставок?

Як вже було вказано вище, відповідно до нового Закону про відновлення кредитування кредитори в праві повідомляти позичальника про нові ставки за кредитом за фактом їх підвищення. Проте норми Цивільного кодексу, що зобов'язують повідомляти позичальників про зміну процентної ставки за 15 днів до її зміни, залишаються пріоритетними.

Окрім усього викладеного кредитор повинен потурбуватися про повідомлення належним чином позичальника, при якому зможе документально підтвердити не лише факт відправки повідомлення, але і факт його отримання позичальником. У тому випадку, якщо позичальники не згодні з новими умовами погашення кредиту, то закрити кредит на старих умовах можна лише протягом одного місяця. Інакше доведеться продовжити виплату вже за зміненими умовами.