Берем кредит: За кого можно поручиться?

Коли позичальник не здатний надати досить надійні гарантії для отримання кредиту (у нього маленька зарплата або недостатньо велика запорука), банк може зажадати знайти поручителя.

Хто це?

В якості поручителя кредитна установа прикмет будь-якої повнолітньої дієздатної людини, яка підтвердить відповідними довідками свою фінансову спроможність : досить високий доход і наявність майна, відповідного в якості заставии по кредиту. Якщо сума позики велика, то можуть знадобитися декілька поручителів.

Узяти "вогонь" на себе

Погоджуючись на роль поручителя (з родинних або дружніх почуттів), ви повинні розуміти, що берете зобов'язання по виплаті кредиту на себе, якщо позичальник з яких-небудь причин зробити цього не зможе. Враховуйте і те, що кредити, по яких зазвичай потрібно поручителів, є великими або середніми по сумі, а також довгостроковими цільовими. Тобто виплатити їх буде не так-то просто. Особливо якщо додати до них штрафи за прострочення платежів і судові витрати, які банк понесе, стягаючи борг.

Правда, ви і самі маєте право подати до суду на позичальника, але лише після того, як розрахуєтеся з кредитором. А тому завжди зберігайте документи, що підтверджують понесені вами витрати.

Захиститися від наслідків

Відповідальність поручителя перед кредитором згідно із законом така сама, як і у позичальника. Але ви можете понизити міру свого ризику, якщо в договорі поручительства обумовите субсидіарну(часткову) відповідальність. Тоді банк у разі банкрутства позичальника стягатиме борг з нього і з вас в обумовлених долях. І, звичайно, слід потурбуватися, щоб в договорі були враховані не залежні від вас обставини. Наприклад, якщо позичальник втратить роботу, захворіє, втече або навіть помре.

Дізнайтеся, чи можливо у рамках кредитного договору застрахувати себе на обумовлену з банком суму. Можете поступити так або визначити конкретний термін, після закінчення якого ви повністю складаєте з себе обов'язки поручителя.

Обережність не пошкодить!

Стежте за тим, як поводиться позичальник після узяття кредиту : чи вчасно оплачує відсотки, чи не бере нових позик, чи не роз'їжджає по курортах, чи не розпродає цінне майно. А щоб ваші питання не викликали у нього роздратування, обов'язок позичальника звітувати перед вами за свої витрати і доходи слід також прописати в договорі.

Зрозуміло, погоджуючись стати поручителем, слід бути украй обачним. Не ручайтеся за ненадійних людей, навіть якщо вони ваші хороші знайомі і вам неприємно засмучувати їх відмовою.

Перш ніж дати згоду стати поручителем, достовірно дізнайтеся про матеріальне становище позичальника, суму кредиту (обдумайте, чи являється він підйомним для позичальника), на яких умовах він видається, якою буде процентна ставка, які санкції збирається застосовувати банк у разі затримки виплат і неповернення засобів. Уважно читайте договір і не підписуйте порожні бланки.