История возникновения небанковского кредитования

Грошова позика у формі кредиту - одна з традиційних форм економічних стосунків між людьми.

У сучасному світі кредит-позика видається як банківськими, так і небанківськими фінансовими установами. Найчастіше, територіально, оформлення відбувається в приміщенні організації позичальника, але також, останнім часом набирає популярність онлайн кредитування (через інтернет). Для оформлення банківського кредиту, найчастіше позичальникові необхідно пред'явити паспорт, ідентифікаційний код, довідку з місця роботи і виписку про доходи. Слід зазначити, що зазвичай банківський кредит (якщо це не кредитні кошти з кредитної карти) носить цільовий характер, призначення кредиту є вагомим аргументом для ухвалення рішення про видачу грошей.

В цілому, уся процедура оформлення стандартного кредиту у банку займає від 1 до 7-и днів.В последнее время стремительно растет потребительский спрос на небанковское кредитование. Этот вид кредитования также представлен в сегментах онлайн и офлайн.

Одним з прикладів небанківського кредитування сегменту офлайн є ломбард. Ця фінансова установа пропонує позичальникові отримати гроші під заставу цінної речі, а пізніше, з урахуванням відсотків, її викупити. Згідно договору з ломбардом, якщо річ не була викуплена в строк, то вона залишається у власності ломбарду.

Кредитна спілка - ще один вид небанківського кредитування сегменту офлайн. Це об'єднання вкладів людей однієї професійної або ідейної спрямованості, або загального місця проживання з метою надання позик членам союзу при необхідності.

Найчастіше ломбардне кредитування є короткостроковим, а надання кредитів кредитною спілкою - довгостроковою.

У останній рік в Україні росте популярність небанківського кредитування онлайн. Такий вид кредитування дозволяє оформити кредит через інтернет, не виходячи з будинку, або навіть із смартфону підключеного до мережі, витративши від 5 до 10 хвилин. Процедура отримання позики гранично проста. Позичальник заходить на сайт компанії, що надає кредит, вибирає суму кредиту (звичайна не більше 10 000 грн), термін його експлуатації і погашення (звичайно від 1 до 30 днів), заповнює анкету, і отримує гроші на свою платіжну картку. Це зручний і швидкий вид кредитування, де не вимагаються ніяких довідок про підтвердження платоспроможності позичальника, а ризик відмови в отриманні кредиту, навіть у разі негативної кредитної історії у банку, значно нижче банківського. При першому зверненні за позикою в таких компаніях зазвичай можна взяти у борг не більше 1000-2000 гривень. При своєчасному погашенні кредиту клієнт підвищує довіру до себе, і сума, що максимально позичається, теж підвищується аж до 10 000 гривень за звернення.

Історично, короткострокове небанківське кредитування бере початок з 1800-х років в США, коли для працівників було цілком природним брати кредити до зарплати. В цей час більшості людей було важко отримати позику у банку, і практика овердрафтів не була поширена. Окрім лихварства небанківські короткострокові кредити істотно допомагали мільйонам "синіх комірців" зводити кінці з кінцями. Спочатку цей ринок був законодавчо некерований в США, що привело до кримінальних наслідків в 1930-х. А прагнення влади нав'язати таким фінансовим організаціям єдині фіксовані 6%-ві ставки в 1950-х роках привело до тінізації небанківського короткострокового кредитування. Проте, в 1978 році все змінилося: антирастовщические закони трохи полагідніли і небанківське кредитування притягнуло нову хвилю клієнтів. У 1990-х роках фінансові компанії цієї сфери вирішили, що їм необхідно розширюватися за межами США. Таким чином в 1992 році гігант у сфері короткострокового небанківського кредитування Dollar Financial Group відкрили свою першу зарубіжну філію у Великобританії (бренд Money Shop), а до 2009 року кількість цих філій виросла до 273-х. Важливо відмітити, що тільки у Великобританії починаючи з 2008 року ринок онлайн небанківського кредитування виріс з £ 100 млн до £2-х млрд.