Останнім часом у всьому світі з'являється все більше кредитних спілок, тому самий час розібратися, що ж це таке.

Перші кредитні спілки в Україні з'явилися в 1850х роках. Вони були суспільствами, які, за вклади своїх учасників, надавали своїм членам, на особливих вигідних умовах, кредит.

У сучасному світі суть поняття практично не змінилася. Кредитні спілки до цього дня організації, що приймають нових учасників, кредити, що видають на вигідних умовах, без надання гарантій повернення кредитів. Видача засобів клієнтам береться з вкладень учасників. Люди вкладають свої фінансові кошти в кредитну спілку і отримують незначні відсотки з їх використання. У кредитних спілках мета отримання прибутку мінімальна, учасники, в першу чергу, допомагають один одному.

Зараз є два види кредитних спілок : першого рівня і другого рівня. У кредитних спілках першого рівня учасниками організації можуть бути тільки фізичні особи, в кредитних спілках другого рівня - тільки юридичні особи.

Обидва види кредитних спілок видають кредити своїм членам на першу вимогу, але максимальний розмір позики обмежений регламентів конкретної кредитної спілки. Найбільш поширена умова - одному учасникові видають максимум 25% від усіх засобів, які знаходяться в касі кредитної спілки.

Право голосу кожного з учасників кредитної спілки не залежить від долі вкладень в загальну касу. Тобто у цій установі кожен член союзу є і керівником, і власником кредитної спілки. В якості керівництва члени союзу вибирають кілька чоловік, іноді вони є членами союзу, іноді наймаються з боку.

Перевагами кредитних спілок для їх членів є прозорість управління (важливі ухвали виносяться на повістку зборів учасників союзу), вигідні умови кредитування (великий термін повернення, низькі відсотки, майже не потрібно збір документів), необов'язково вкладати багато засобів.

Але завжди є недоліки. У кредитних спілок це невеликий розмір кредитів (максимум близько 100 тисяч гривен), що надаються. Члена союзу можуть виключити з організації за рішенням більшості, тоді пільги перестають діяти, повертати кредит доводиться на інших, набагато менш вигідних умовах.

Таким чином, вступати в кредитних союз коштує, тільки якщо людина готова повертати кредит і активно брати участь у вирішенні питань союзу.