Зараз банківська система знаходиться в умовах підготовки до нового етапу докапіталізації. 1 лютого наступного року набуде чинності постанова Нацбанку №351.

Цією постановою від фінансових установ вимагається доформування резервів, це негативним чином вплине на їх капіталізацію.

Фінансисти говорять, що багато банків цього не витримають. Хоча, з іншого боку, так само у минулому залишаться сумнівні, прямо-таки шахрайські кредитні операції, відкати, свідомо згубні, ризикові кредити під примарні застави.

"Положення про визначення банками України розміру кредитного ризику за активними банківськими операціями" було затверджено Національним банком України ще в червні цього року. Перші результати новацій можна буде оцінити вже з 1 лютого 2017 року. Саме тоді з'являться реальні цифри на балансах фінансових установ.

Вже зараз можна припустити масштабність наслідків для ринку.

Постанова приведе до істотної зміни принципів і підходів до оцінки кредитних ризиків. Це призводить до невідкладності доформування резервів в глобальних масштабах. Згідно з оцінками учасників ринку, банківська система буде вимушена на 20-25% збільшити об'єм резервування по банківській системі.

Цей значний приріст резервів однозначно негативно позначиться на показниках капіталізації, змусить банки провести ще один етап докапіталізації. Якщо для банків, які знаходяться на позиціях 21-50 йдеться, швидше за все, про додаткових 40-50 мільйонах гривен, то фінансові установи з топової двадцятки потребують сотень мільйонів гривен для докапіталізації.

Таким чином, цей документ вносить в існуючу практику ряд украй важливих змін. Ринок жахнули результати стрес-тестів, які Національний банк провів два роки тому. З'ясувалося, що майже усі перевірені банки потребують докапіталізації. Але та перевірка була проведена ще по старим стандартом.