Все більше часу йде на купівлю валюти, проведення зовнішньоекономічних платежів.

Прибалтійськими банками цього тижня була різко збільшена ціна грошових переказів по зовнішньоекономічних контрактах на користь низки країн. У "чорному" списку опинилися Росія, Китай, Туреччина і самі прибалти. У ці країни за проведення транзакцій другий день стягують плату в 500 євро, незалежно від типу контракту і суми переказу.

Підвищення тарифу пов'язане зі збільшенням витрат банків на проведення перевірок, які пов'язані з фінансовим моніторингом. Потрібні ретельні багаторівневі перевірки у зв'язку з посиленням вимог до моніторингу клієнтських операцій, це приводить підвищеним витратам. Банку набагато вигідніше просто відмовитися клієнтів, після встановлення загороджувальних тарифів, чим піклуватися про утримування армії контролерів.

У українських банків є кореспондентські рахунки не лише у Балтійських країнах, тому на більшій частині з них це ніяк не позначиться. Але проблема не лише в самій ціні транзакції, але і в складнощах, які пов'язані з її перевірками.

Українські фінансові установи проводять платежі по зовнішньоекономічних контрактах цілий тиждень і більше. Саме стільки часу займає трирівнева перевірка контрактів юридичних осіб, їх контрагентів. Перевіркою платежу спочатку займається менеджер по обслуговуванню, після - підрозділ валютного контролю, служба фінансового моніторингу. У разі невідомого кінцевого бенефіціара за контрактом, займаються ще і перевіркою одержувача коштів.

Така ситуація характерна для багатьох банків України, після вона тільки посилюватиметься. Фінансисти добре знають, що у регулятора є статистика кількості відмов по контрактах, які подаються в Національний банк. Якщо заклад регулярно присилає непрохідні контракти в Нацбанк, йому слід приділяти більше уваги перевірці контрактів.