За 2016-2017 рр., Національний банк України 8 разів знижував облікову ставку.

Вона знизилася з 22% до 12,5% річних.

Виходячи з логіки Нацбанку, облікова ставки є орієнтиром вартості притягнених і розміщених грошових коштів фінансового сектора, вона повинна вплинути на здешевлення кредитування бізнесу і населення.

Проте, відомості компанії "Простобанк Консалтинг" свідчать про зниження кредитів для фізичних осіб впродовж останніх півтора років на 0,5-4,5 процентних пунктів. Конкретний показник залежить від об'єкту позики.

Наприклад, автокредити стали дешевше з 23,3% до 18,7%; іпотека - з 24,9% до 22,5%. По безготівкових кредитах ефективна ставка за цей час знизилася з 83,88% до 83,38%.

Найдешевшими стали річні позики для малого і середнього бізнесу - на 5,6 п.п. До червня цього року кредити коштували 21,18%, при тому, що в минулому січні ставки були 26,84%.

Цього всього ще недостатньо, щоб думати, що кредитування повномасштабно поновиться. Для того, щоб у позичальників з'явилася можливість активно фінансувати свої потреби, вартість кредитів повинна знизитися ще приблизно на 10 п.п.

Фахівець прокоментував ситуацію, чому в Україні вартість кредитування не знижується.

Фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Сергій Фурса вважає кредитування ризиковим бізнесом. Банкам необхідно проаналізувати клієнта добре, щоб управляти цими ризиками. З приходом кризи виникають проблеми, внаслідок чого істотно міняється економічна якість тих компаній, які беруть гроші.

В Україні проблема інша. Дійсно є криза і поганий економічний стан. Це впливає на кредитну якість компаній. Але найбільша проблема криється в судовій системі, де процвітає корупція. Цим користуються компанії.