Чи можуть змінитися відсотки по кредиту при достроковому погашенні кредиту?

Кожен позичальник, вибираючи в якості кредитора банківську установу або небанківську фінансову установу, повинен розуміти, що така послуга не може бути безкоштовною. Тому знайти економний варіант кредитування без переплат і дізнатися, чи можливий перегляд відсотка по кредиту при його достроковому погашенні, стає першочерговим завданням для багатьох позичальників.

Який порядок нарахування відсотка за кредитом?

Відсотки по кредиту є суму, яка повинна бути виплачена позичальником за користування кредитними коштами. Залежно від терміну кредитування розрізняють такі процентні ставки:

 • річна процентна ставка. Застосовується, як правило, при банківському кредитуванні;
 • щоденна (щомісячна) процентна ставка. Використовується при кредитуванні в небанківських фінансових організаціях (МФО, ломбарди).

Кредити в банківських установах є довгостроковими. При виконанні умов кредитного договору з банком позичальник повинен вносити платежі по кредиту відповідно до встановленого графіка. Регулярні платежі формуються з тіла кредиту та нарахувань по кредиту.

При банківському кредитуванні застосовується одна з таких схем платежів:

 • класична (диференційована): відсотки нараховуються на залишок по кредиту, тому найбільше фінансове навантаження по кредиту в даному випадку має місце на початкових етапах кредитування;
 • аннуїтетна: кредит виплачується рівними частинами протягом усього терміну дії кредиту;
 • буллітна: в першу чергу погашаються нарахування по кредиту, а потім - тіло кредиту.

Для ломбардів і МФО, які спеціалізуються на видачі невеликих кредитів на короткий термін, характерна щоденна процентна ставка. Розмір переплати визначається виходячи від розміру заборгованості і терміну кредитування.

Що принесе дострокове погашення кредиту?

Кожен позичальник має право достроково погасити кредит. При достроковому погашенні гроші по кредиту виплачуються раніше обумовленого терміну, встановленого умовами кредитного договору. У зв'язку з цим багато позичальників цікавляться можливістю перерахунку відсотків за кредитом при достроковому погашенні кредиту.

У деяких банках можна отримати відмову від подібної послуги, оскільки при достроковому погашенні кредиту банк втратить частину запланованого прибутку. При цьому право дострокового погашення кредиту закріплено нормами чинного законодавства України. У зв'язку з цим всі фінансові організації повинні підкорятися законодавчим нормам і здійснювати перерахунок відсотків при достроковому погашенні кредиту в повному обсязі.

Банківська операція повинна бути виконана протягом одного дня, за результатами якої клієнту повинні бути видані:

 • квитанція про оплату;
 • довідка про відсутність заборгованості по кредиту.

Як показує практика, зусилля багатьох фінансових установ спрямовані на перешкоджання позичальникові достроково погасити кредит. Їх позиція пояснюється тим, що чим довший термін обслуговування кредиту, тим більший прибуток отримає кредитор. Тому головним правилом для позичальника при оформленні банківського кредиту повинна бути перевірка можливості дострокового погашення кредиту - така опція в банках може бути заборонена.

Часткове погашення кредиту

Якщо позичальник захоче частково погасити кредит, то від кредитора може надійти одна з наступних пропозицій:

 • зменшення розміру щомісячного платежу в зв'язку з перерахунком відсотків на залишок кредиту при достроковому погашенні кредиту;
 • скорочення терміну кредитування при збереженні розміру щомісячних платежів по кредиту.

Для позичальника більш вигідним є другий варіант перегляду умов кредитування, оскільки в такому випадку вдається швидше виконати кредитні зобов'язання і скоротити розмір переплати по кредиту.

Як відбувається перерахунок відсотків по кредитах в МФО?

На онлайн сервісі кредитування можна отримати кредит на будь-які потреби на строк від 1 до 30 днів. Головними перевагами сервісу є:

 • позичальник самостійно визначає суму кредиту і термін кредитування;
 • перший кредит у багатьох компаніях сервісу видається під 0,01%;
 • при своєчасному погашенні кредиту наступні кредити оформляються на більшусуму (до 30 тис.грн) із застосуванням знижок та акційних пропозицій;
 • обробка заявки на кредит займає в середньому близько 15 хвилин;
 • кредит видається всім категоріям населення, включаючи студентів, пенсіонерів, позичальників із зіпсованою кредитною історією і ін.

Залежно від терміну кредитування кожен позичальник має право цілком або повністю погасити кредит раніше терміну і отримати перерахунок відсотків по кредиту. Плата за користування позиковими коштами нараховується тільки за фактичний час користування фінансовими послугами.