Навіщо потрібна фінансова подушка безпеки і як її створити?

Багато українців, що втратили основне джерело заробітку під час карантину, усвідомили важливість фінансової подушки безпеки.

Фінансова подушка безпеки являє собою накопичену і вміщену в безпечне місце суму, скористатися якою можна при необхідності в будь-який момент. При цьому такі накопичені кошти неможна витрачати на повсякденні витрати. Адже їх головним цільовим призначенням є надання фінансової допомоги при настанні форс-мажорних обставин. Іншими словами фінансова подушка безпеки є фінансовим буфером, який дозволяє пом'якшити фінансові труднощі і допомогти їх вирішити якомога швидше.

Навіщо потрібна фінансова подушка безпеки?

Фінансова подушка безпеки може знадобитися в одному з наступних випадків:

 • нещасний випадок, раптове захворювання, що вимагає дорогого і тривалого лікування;
 • раптова втрата роботи, основного джерела доходів;
 • надзвичайна подія або стихійне лихо (пожежа, потоп і т.п.);
 • тимчасова втрата роботи в зв'язку з доглядом за хворими, доглядом за дитиною;
 • ДТП, яке призвело до пошкодження автомобіля;
 • непередбачене скорочення доходів разом зі збільшенням витрат.

Яким повинен бути розмір фінансової подушки безпеки?

Розмір фінансової подушки безпеки безпосередньо залежить від розміру щомісячного доходу.

Наприклад, якщо заробітна плата становить 12 тис.грн, то розмір фінансової подушки безпеки повинен складати 144 тис.грн. Це дозволить протягом цілого року жити за рахунок даних заощаджень, задовольняючи всі свої повсякденні потреби.

Відкладати гроші необхідно відразу після їх отримання - з чергової зарплати, отримання премії, винагороди або грошового подарунка, але не після здійснення всіх покупок і необхідних платежів як залишок на кінець місяця.

Щоб накопичення фінансової подушки безпеки проходило без шкоди для фінансового бюджету, рекомендується відкладати 10% від розміру щомісячних доходів. Відсоток може бути встановлений самостійно в залежності від фінансових можливостей, при цьому важливо зберегти регулярність поповнення фінансової подушки безпеки.

Де краще зберігати заощадження?

Головним критерієм для вибору місця зберігання заощаджень є надійність. Кращим варіантом зберігання є внесок у великому банку з хорошою репутацією. При цьому не потрібно вибирати пропозиції з високою процентною ставкою, адже головне завдання в даному випадку - це зберегти кошти від інфляції.

Рішення зберігати накопичення вдомає не зовсім раціональним. По-перше, при такому варіанті їх не вдасться зберегти від інфляції. По-друге, ніхто не застрахований від крадіжки, пожежі або затоплення. І по-третє, заощадження при знаходженні вдома не захищені від імпульсивних витрат.

У тому випадку, якщо вдалося накопичити велику суму заощаджень, то найкраще її конвертувати у валюту, яка набагато надійніша для довгострокових заощаджень. Якщо ж накопичення утворюють невелику суму, то краще їх залишити в гривні, щоб не втратити гроші при оплаті комісії за конвертацію валюти.

Як створити фінансову подушку безпеки?

Щоб створити фінансову подушку безпеки необхідно:

 1. Оцінити своє поточне фінансове становище.
 2. По можливості розрахуватися з усіма боргами, а чинні борги - взяти під контроль.
 3. Почати ведення обліку доходів і витрат.
 4. Чітко сформулювати свої фінансові цілі і створити чіткий план для їх досягнення.
 5. Дотримуватися створеного плану і коригувати його при необхідності.

Щоб процес накопичення давався легше важливо планувати свої покупки і витрати, користуватися бонусами і кешбеком, і ні в якому разі не витрачати гроші з накопиченого резерву.