Що чекає українську економіку після карантину?

Починаючи з березня 2020 року, в Україні офіційно розпочався карантин. Разом з тим в першому півріччі поточного року Україна зазнала суттєвих втрат в економіці.

Перші погіршення економічного становища в країні стали спостерігатися вже на початку року, коли в січні вона скоротилася на 0,5%, і такий показник був відзначений вперше з 2016 року. Уже в лютому негативний вплив від поширення коронавірусу в світі відобразився на авіатранспорті і металургії. Далі почали падати ціни на світових ринках, вводитися обмеження, що принесло значні втрати в сферу виробництва. На думку експертів, щоб відновити рівень економіки до колишніх показників знадобиться не менше року. За економічними прогнозами МВФ прогнозує Україні падіння ВВП на 7,7%, а світу - на 5,2%. Тому важливо розібратися з нинішньому станом ВВП в Україні і з прогнозами аналітиків на майбутнє країни.

Весняний обвал економіки як наслідок від карантину

Другий квартал поточного року для України став найгіршим періодом в економіці за показниками за останні п'ять років. На сьогоднішній день найбільшою проблемою для української економіки є невизначеність. Навіть ослаблення карантинних заходів не допомогли поліпшити становище, незважаючи на проходження піку падіння економіки ще в середині весни. Так, на початку червня в Україні ВВП впав на 12%.

Що прогнозують аналітики?

За прогнозами аналітиків інвестиційних компаній і економістів до кінця другого кварталу 2020 року, економіка впаде на 11-12,5%. Така негативна тенденція на думку багатьох експертів збережеться до кінця року. При цьому за прогнозами в третьому кварталі економіка впаде на 8%, а до кінця четвертого кварталу - на 6%. Банкіри прогнозують більш втішний прогноз на четвертий квартал з відсотком падіння економіки в 4%, і якщо такий прогноз підтвердиться, то такі показники можуть дозволити досягти економічних показників 2019 року.

Що заважає економіці України після кризи?

Для відновлення економіки після карантину в Україні знадобиться задіяти всі сфери виробництва, але при цьому існує ряд перешкод для здійснення даної мети:

  • Відсутні джерела зростання.
  • У світі також спостерігається обвал економіки.
  • Очікується друга хвиля пандемії.

Без всяких сумнівів карантин негативно відбився на всіх секторах економіки. Доводить даний факт падіння показників внутрішньої і зовнішньої торгівлі. Сектори внутрішнього ринку безпосередньо залежать від поведінки споживачів, у разі незначного падіння доходів яких є велика вірогідність швидко відновити процеси. Що стосується шансів на відродження зовнішнього ринку, то вони безпосередньо залежать від відновлення економіки в країнах-партнерах.

Майбутнє української економіки залежить від економіки в світі. Так, першочерговим завданням є відновити міжнародну торгівлю. Це пояснюється тим, що на частку експорту припадає близько 45% ВВП України.

На сьогоднішній день самим серйозним партнером для України є Євросоюз, який подає тривожні сигнали. На думку аналітиків економіка в Європі постраждала значніше українкої економіки, і її відновлення почнеться не раніше 2021 року. Зараз за прогнозами європейцям прогнозують падіння ВВП на 5-12%, що призведе до зменшення грошових переказів в Україну від заробітчан - важливого джерела поповнення українського бюджету.

Відновлення економіки в Україні також буде залежати і від другої хвилі пандемії. Так, продовження карантину восени може згубно позначитися на економіці і привести до дефолту.

Багато аналітиків вважають, що карантинні заходи восени 2020 року неминучі. Тому в прогнозах вже враховується вплив обмежень на економіку. Також експерти рекомендують застосування адаптивного карантину з виключенням зупинки транспорту і виробництва, забезпеченням роботи бізнесу та переходом на віддалену роботу тільки тих фахівців, які будуть працювати вдома без шкоди для компанії. В такому випадку друга хвиля пандемії не призведе до економічного колапсу.

Коронавірус значно позначився на і без того нестабільній економіці України. І найімовірніше відновлення економіки буде можливим не раніше наступного року. Очевидним вже є те, що ВВП чекає падіння не менше ніж на 10%. Але в разі відсутності особливих форс-мажорних обставин, вже в наступному році ВВП може бути піднятим на 5%.