Як шахраї заробляють на карантині: ТОП -11 шахрайських схем

У зв'язку з оголошенням карантину в Україні багато українців перейшли на віддалену роботу, перебуваючи вдома. Ситуація, що склалася позитивно відобразилася на доходи шахраїв, жертвою схем яких ризикує стати кожен користувач інтернету.

За даними кіберполіції для збагачення шахраї вибирають один із двох напрямків. Перше - це фейкові сайти, на яких розміщуються пропозиції про продаж товарів, які важко купити в умовах карантину і які користуються попитом (маски, дезінфектори, рукавички та ін). Другим перевіреним і знайомим напрямком є шахрайські схеми з банківськими картами.

Зростання шахрайства було відзначенеі СБУ. Так, на офіційному сайті Служби безпеки України відзначається активізація кібершахраїв в зв'язку з переходом на дистанційну роботу багатьох українців.

Щоб убезпечити себе від шахраїв, кожному українцю буде корисно знати 11 найпоширеніших схем обману в інтернеті під час карантину:

 1. Продаж дефіцитних товарів. Як вже зазначалося вище, в зв'язку з дефіцитом «антікоронавірусних» товарів в аптеках і магазинах (маски, рукавички, антисептики та ін.), шахраї пропонують такі товари в інтернеті. Якщо людина скористається пропозицією такого брехуна-продавця, то може або купити підробку або взагалі залишитися без грошей і обіцяної покупки. Щоб не стати жертвою такої афери не потрібно поспішати вносити передоплату за покупку і купувати товари тільки в перевірених магазинах.
 2. Шкідливі віруси. Поширення хакерами вірусів-злодіїв і шкідливих мобільних додатків відбувається під виглядом запуску програм, які допомагають виявити на районі або вулиці спалах коронавірусу. Після встановлення такої програми в комп'ютер або мобільний телефон вона блокує файли, і щоб усунути проблему хакери вимагають оплатити своїх послуг.
 3. Онлайн сервіси для тих, хто залишився вдома. В умовах знаходження більшості людей вдома, активізувалися шахраї, які створюють фейкові сторінки в інтернеті. На таких сторінках пропонуються послуги доставки їжі, продуктів і ліків, онлайн тренінги і курси, консультації лікарів та ін. Щоб отримати бажане шахраї пропонують внести передоплату за свої послуги або цікавляться даними банківських карт клієнтів.
 4. Сайти «відстеження інформації про COVID-19». Зараз створюються безліч фішингових сайтів, які пропонують користувачам актуальну інформацію з офіційних джерел про дані про COVID-19. Переходячи по посиланню на фішингові сайти люди забезпечують шахраям доступ до своїх логінів і паролів, а як наслідок - до банківських рахунків і грошей.
 5. Оплата комунальних послуг онлайн. Така афера спрацьовує на новачків, які ще не здійснювали оплату комунальних послуг через інтернет. Така афера працює також при створенні фішингових сайтів, на яких клієнт залишає свої персональні дані для оплати комунальних послуг, після чого така цінна інформація використовується шахраями собі на благо. А жертва обману залишається без грошей і з боргами по комуналці.
 6. Загроза обсервації. Дана афера інтерпретована з загроз про попадання родичів у відділення поліції. Жертва отримує дзвінок від шахраїв, в якому їй повідомляють, що її родич потрапив в обсервацію. Представляючись лікарями, шахраї пропонують вирішити питання за грошову винагороду. Потрапивши в таку ситуацію, ніколи не перераховуйте гроші за банківськими реквізитами карти, інакше Ви станете жертвою обману.
 7. Перевірка даних по кредитах. Давно перевірена шахрайська схема, працює і на сьогоднішній день. Шахраї представляються кредиторами в особі банку або МФО, і для уточнення даних по кредиту запитують цінну інформацію у клієнта, яку в подальшому використовують для своїх корисливих цілей. Свої дії вони пояснюють клієнту необхідністю оновлення даних з метою виключення нарахування штрафів і пені під час карантину за прострочення кредиту.
 8. Обман пенсіонерів. Шахраї дзвонять пенсіонерам і представляються співробітниками Пенсійного фонду. Їх мета - отримати переказ коштів від пенсіонерів на свої рахунки. Такі аферисти повідомляють жертвам про недійсність пенсійного посвідчення і пропонують перевести пенсію на нову банківську карту, яка оформляється на пенсіонера.
 9. Афери в туризмі. Українські кордони на період карантину закриті для виїзду, а в зв'язку з цим багато українців постраждали і не зможуть відправитися в заплановану відпустку. З огляду на попит на вирішення такої проблеми, шахраї пропонують допомогу в поверненні грошей за путівку, за авіаквитки або за вартість сплаченого туру. Далі якщо клієнт погоджується то це загрожує йому втратою ще більших грошей.
 10. Зміна банківських реквізитів контрагентів. Таку схему шахраї опрацьовують з компаніями і підприємцями. На їх електронні пошти приходять листи про зміну банківських реквізитів контрагентів для оплати за товари або послуги. Як наслідок жертви, не перевіряючи інформацію на достовірність, переводять гроші на рахунки зловмисників.
 11. Пропозиція стати грошовим «мулом». Така схема обману широко поширена за кордоном. Людям пропонують через свої рахунки перевести гроші і отримати за це винагороду. Жертви таких схем навіть не усвідомлюють, що стають учасниками відмивання грошей.

Як врятуватися від шахраїв?

З огляду на вищевикладена в умовах коронавируса потрібно бути дуже обережними, щоб не стати жертвами шахраїв. Для цього буде корисно прислухатися до нижчеперелічених рекомендацій Нацполіціі:

 • не надавати свої персональні дані брокерам, держслужбовцям, банківським співробітникам і ін .;
 • не надавати дані своїх банківських карт, зокрема термін їх дії і секретний код на зворотній стороні картки (CVV);
 • отримувати інформацію про коронавіруси тільки з офіційних джерел (МОЗ, МВС та ін);
 • купувати товари тільки в перевірених магазинах з оплатою при отриманні;
 • купувати медичні препарати і товари тільки у сертифікованих продавців.

При цьому важливо відзначити, що дані про продавця товару можна перевірити на сайті кіберполіції, в розділі «STOP FRAUD».