Кожен день в засобах масової інформації та на вулицях міста лунають привабливі пропозиції про вигідні швидкі кредити на карту. Насправді, щоб не стати жертвою хитрощів недобросовісних кредиторів, потрібно дотримуватися певних правил користування кредитом.

За словами адвоката Практики вирішення спорів Juscutum А.Рибачка, основною причиною виникнення проблем по кредиту у позичальників є порушення термінів виплати кредиту. Так, в разі утворення прострочення, кредитуюча компанія докладає максимальних зусиль, щоб стягнути заборгованість по кредиту. Як наслідок позичальнику нараховуються величезні суми за прострочення кредиту, а вартість кредиту зростає до непосильних для позичальника обсягів. Зіпсовані нерви і кредитна історія відображаються на житті позичальника, його соціальному стані, стосунках з близькими людьми. Щоб уникнути подібного розвитку подій при кредитуванні потрібно дотримуватися кількох правил користування кредитом.

Перевірка контрагента

Перед тим, як оформити кредит, потрібно ретельно вивчити ринок кредитування та ознайомитися з найбільш вигідними пропозиціями. При виборі кредитуючої компанії важливо її перевірити, дізнатися про її діяльність та з відгуками клієнтів. Відгуки реальних користувачів допоможуть відразу відсіяти недобросовісних МФО, а також дізнатися про практику стягнення боргу по кредиту, про нюанси по кредиту та ін.

Вивчення умов кредитного договору

Перед тим, як підписати договір з кредитором, позичальникові надається можливість його вивчити, і цим правом треба скористатися максимально продуктивно. Тільки після ретельного вивчення договору і зваженої оцінки його доцільності позичальник повинен підписати договір або відзначити свою згоду з його умовами при оформленні через інтернет. Адже після оформлення кредит вважається укладеним, і кожна сторона договору несе зобов'язання у виконанні всіх його умов.

Що робити при простроченні кредиту?

Трапляється так, що позичальник порушує умови договору через затримку терміну виплати по кредиту. У такому випадку позичальник стикається з неприємною мірою покарання - йому нараховуються штрафи за прострочення кредиту. Щоб цього уникнути, потрібно дотримуватися термінів виплати кредиту, виключаючи зі своєї практики прострочення платежів по кредиту.

Часто кредитори при утворенні заборгованості по кредиту вдаються до жорстких заходів боротьби з боржниками і залучають до вирішення проблеми колекторів. Останні використовують далеко не делікатні інструменти при роботі з боржниками, погрожуючи боржникам і його сімейству. Опинившись у такій ситуації, позичальникові правильніше буде звернутися до поліції. За фактом дане рішення не дасть ніяких результатів, але це може вплинути на колекторів, які перестануть сипати погрози. Що стосується заборгованості по кредиту, то вона залишиться непогашеною і з кожним днем ​​продовжить збільшуватися.

У тому випадку, якщо сума нарахувань відсотків по кредиту (в разі кредиту від МФО) за розміром перевищує розмір тіла кредиту, то для зменшення розміру виплат по кредиту можна використовувати такі способи:

  1. Направити звернення до Національної комісії, що регулює сферу фінансових послуг. Подати заяву можна як в електронному вигляді через сайт Нацкомфінуслуг, так і в паперовому вигляді поштовим зв'язком. За результатами розгляду звернення комісія може призначити перевірку і зажадати від кредитора усунути порушення відповідно до вимог чинного законодавства. На практиці даний спосіб часто стає ефективним для зменшення розміру заборгованості.
  2. Подати позовну заяву до суду про зменшення розміру неустойки. Згідно положень Цивільного кодексу України розмір неустойки може бути зменшений в судовому порядку, якщо він за розмірами значно перевищує розмір збитків і існують інші обставини, які мають істотне значення. Істотними обставинами можуть бути ступінь виконання кредитних зобов'язань позичальником, майновий стан учасників зобов'язань та ін.

Також дуже важливо розуміти, що, відповідно до норм ст. 13 Закону України «Про споживче кредитування», всі зміни в договорі вносяться в письмовому вигляді. Так, якщо уважно вивчити текст кредитного договору, який пропонується МФО, то в ньому можна побачити умовипро те, що кредит видано не на споживчі потреби. З чого випливає, що на кредити в МФО не поширюється ЗУ «Про споживче кредитування».