Далеко не кожен українець може дозволити собі все, чого забажає. В реаліях життя більшість людей заробляють близько 7-8 тис.грн на місяць, і їм доводиться вчитися правильно планувати свій бюджет для того, щоб вистачило на все.

За статистичними даними з проблемою нестачі коштів і потреби в їх економії стикаються більше 60% українців. Однією з головних причин цього явища є недостатня фінансова грамотність людей. Підвищити свій рівень грамотності можуть допомогти кілька слушних порад про те, як правильно розпоряджатися бюджетом.

У чому суть проблеми?

Багато людей вважають, що для того, щоб мати можливість відкладати, заробіток повинен бути не менше 1 тис. доларів США. Як результат такі переконання психологічно блокують людину, що призводить до життя від однієї зарплати до іншої. Тому від подібних переконань потрібно відмовитися, інакше навчитися економити і накопичувати заощадження навряд чи вдасться.

Інші люди, навпаки, мають протилежну крайність. Це підтверджується їх поведінкою, які полягає в тому, що практично весь місячний заробіток відкладається «до скарбнички», а саме життя проходить впроголодь. Такий підхід, як показує історія, призводить до необгрунтованих втрат, адже відкладені гроші мають властивості знецінюватися.

Без всяких сумнівів, звичка відкладати гроші, є хорошою основою фінансового благополуччя. Але при цьому суми, які відкладаються, повинні бути пропорційні обсягами щомісячного доходу і не повинні заважати забезпечувати щоденні життєві потреби. Щоб зрозуміти, як правильно збалансувати свої доходи, буде корисно розібрати це питання по докладніше.

На що потрібно витрачати гроші?

Видатним американським психологом А. Маслоу в 1943р. була розроблена ієрархічна модель потреб людини - «Піраміда Маслоу», згідно з якою людина буде щасливою і задоволеною життям за умови задоволення основних своїх потреб. Згідно «Піраміда Маслоу» потреби людини розділені на 7 рівнів, з яких:

1-й рівень - фізіологічні потреби (їжа, вода, одяг, будинок тощо);

2-й рівень - потреби в безпеці (якісна їжа, теплий одяг, комфортні умови життя, стабільність та ін);

3-й рівень - соціальні потреби (любов, спілкування, соціальна визначеність тощо);

4-й рівень - потреба в повазі і визнанні (значимість, визнання, повага);

5-й рівень - творчі потреби (нові пізнання і відкриття, навички та ін);

6-й рівень - естетичні потреби (походи в музей, декор будинку і офісу, потреба в подорожах по мальовничих місцях тощо);

7-рівень - духовні потреби (особистісне, соціальне та кар'єрне зростання).

Для того щоб розібратися, куди витрачати гроші, потрібно розглянути питання, як правильно розподіляти щомісячний дохід в 8 тис.грн.

Як правильно планувати витрати на продукти?

В першу чергу потрібно проаналізувати свої витрати: яка сума витрачається на продукти, які продукти купуються і як часто. За результатами аналізу потрібно згрупувати продукти на обов'язкові та ті, які купуються за бажанням. Друга група продуктів не повинна входити до обов'язкових витрат. Після цього буде корисно скласти меню з використанням рекомендацій дієтологів (за бажанням). Дані заходи допоможуть скоротити до 25-35% витрат на їжу. Також допоможуть заощадити бюджет покупки за акційними пропозиціями, порівнюючи ціни в декількох супермаркетах і вибираючи найнижчу ціну.

Як оптимізувати витрати на комунальні послуги?

Комунальні платежі є обов'язковою і значною складовою бюджету. Щоб її зменшити доцільно раціоналізувати використання ресурсів (вода, газ, ел.енергія) і використовувати енергоефективне обладнання (установка лічильників на воду і газ, дифтарифного лічильника на ел.енергію, енергозберігаючого освітлення тощо).

Які висновки?

Підводячи підсумки потрібно відзначити, що при доході в 8 тис.грн. гроші відповідно до вищеперелічених рекомендацій розподіляються наступним чином:

  • продукти харчування - до 2,5 тис.грн / людину. Сюди входять каші, овочі, риба, молочні продукти, м'ясо і фрукти;
  • одяг - до 500 грн / чол (без урахування великих покупок);
  • косметика, засоби догляду - до 300 грн / чол (без урахування парфумів);
  • комунальні платежі - до 600 грн / чол на місяць;
  • оренда житла - до 3000 тис.грн / чол в місяць.

Таким чином загальна сума витрат для людей, які проживають в своєму житлі становить 3,6 тис.грн, а для квартиронаймачів - до 6,6 тис.грн. Таким чином залишок грошей, які можна відкласти в першому випадку складе 4,4 тис.грн, а в другому - 1,4 тис.грн. Тобто власники житла при грамотному плануванні бюджету мають можливість відкласти до 50% свого заробітку, з яких 30% заощаджень згодом можуть направлятися на покупку дорогих речей, техніки для дому та ін., а 20% відкладатися на майбутні більші вкладення. Люди, які знімають житло, не зможуть дозволити собі відкласти велику суму грошей, купити дорогі речі або поїхати в дорогуе подорож. Тому при виборі квартири для оренди доцільно вибирати найменш витратний варіант або знімати житло спільно.