Більшість відмов по кредитах відбувається через погану кредитну історію. Щоб уникнути відмови в черговому кредиті і виправити свою кредитну історію кожного потенційному позичальнику буде корисно дізнатися як дізнатися свій кредитний рейтинг і кредитну історію.

Що таке кредитний рейтинг?

Часто трапляється так, що людина звернулася за кредитом до банку або МФО, а їй в кредиті відмовили. Часто причиною такої відмови є кредитний рейтинг. Він є у кожної людини, яка зверталась за кредитом.

Так, при подачі заявки на кредит, вона обробляється банківською установою або мікрофінансовою організацією (МФО) за допомогою скорингової програми. Одним з ключових параметрів оцінки готовності клієнта до кредиту є його кредитна історія. Так, кредитний рейтинг позичальника має високі показники, якщо позичальник своєчасно виплачує кредит, а в разі прострочення по кредитах кредитний рейтинг знижується. Також негативно впливають на кредитний рейтинг часті звернення за кредитами в МФО і наявність великої кількості відкритих кредитів в банках і МФО.

Що таке кредитне бюро?

Кредитна історія містить відомості про всіх узятих кредитах, про своєчасність їх повернення, про прострочення і заборгованості по кредитах. Інформація про прострочення по кредитах збирається на сьогоднішній день декількома кредитними бюро, яка в свою чергу надходить від банків, страхових і лізингових компаній, кредитних спілок та інших фінансових установ. Так, інформацію про кредитний рейтинг і кредитну історію позичальників можна знайти в наступних найбільших кредитних бюро в Україні:

 • в Українському бюро кредитних історій (УБКІ);
 • в Міжнародному бюро кредитних історій (МБКІ);
 • в Першому всеукраїнському бюро кредитних історій (ПВБКІ);
 • в Українському кредитному бюро(УКБ).

Також варто відзначити, що починаючи з 2002 р. в Україні функціонує ЄІС «Реєстр позичальників», який створений НБУ для обліку позичальників (боржників), які мають прострочені борги по кредитах.

Як перевірити кредитну історію?

Знати свою кредитну історію буде корисно з наступних причин:

 • щоб знати свій кредитний рейтинг;
 • щоб виключити нарахування за закритими кредитами в разі, коли невеликий залишок на рахунку з роками перетворюється в значний борг;
 • щоб упевнитися у відсутності оформлених кредитів на Ваше ім'я шахраями, які оформили таку угоду без Вашої згоди.

У випадку з УБКІ кредитна історія по позичальнику зберігається 10 років з дати остаточного погашення кредиту, а дані про несплачені кредити зберігаються в бюро необмежений термін. Також в УБКІ міститься розділ «Реєстр запитів», в якому можна знайти иформацию про способи перевірки своєї КІ.

Перевірити свою кредитну історію можна одним з таких способів:

 1. Через УБКІ. Отримати інформацію можна як через інтернет, так і поштою. Запит можна відправити дистанційно з наданням паспорта, ІПН і подачі заявки на кредитну історію. Один раз на рік таку інформацію про себе можна отримати безкоштовно, а кожен наступний запит буде платним, і складе 50 грн. Також на платній основі для отримання КІ можна використовувати додатки кредитної історії для Android і iOs, додаток Приват24.
 2. Через МБКІ. Відправити і отримати відповідь на запит можна через сайт бюро. Послуга є платною, і коштує 25 грн. Також можна отримати відповідь поштою або кур'єрською доставкою, яка оплачується за тарифами Express Moto. Для оформлення заявки необхідно надати нотаріально завірені копії паспорта та ІПН і заявку на отримання інформації. Раз на рік відповідь на запит можна отримати безкоштовно, для чого потрібно відвідати офіс МБКІ і надати оригінали документів. Відповідь на запит у такому випадку надається в паперовому вигляді протягом 2 робочих днів.
 3. Через ПВБКІ. Тут як і в інших бюро можна отримати інформацію безкоштовно. Для цього потрібно особисто відвідати офіс бюро і надати оригінали документів. Платний запит можна оформити на сайті з заповненням анкети. Така послуга обійдеться в 50 грн, а звіт буде надано в паперовому вигляді на адресу, вказану в запиті.
 4. Через УКБ. Повний кредитний звіт через Українське кредитне бюро коштує 36 грн, який надсилається поштою після надання оригіналів документів в офіс бюро.

Щоб дізнатися про наявність кредитної історії в бюро, можна звернутися до Єдиного реєстру кредитних історій. Запит оформлюється на сайті реєстру при проходженні перевірки і надання даних ІПН, електронної пошти тощо. Відповідь на запит приходить на вказанув заявці електронну адресу.